Φόρτιση μπαταρίας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Σαβ Σεπ 01, 2012 5:11 am

Λοιπόν παιδιά ένα περίπλοκο θέμα.

Έχω όργανο ένδειξης τάσης της μπαταρίας και κατά την λειτουργία της μηχανής η τάση αυξομειώνεται.

Δείχνει από 13,4v έως και 14v καμιά φορά. Απ' ότι έχω προσέξει δεν παίζουν ρόλο οι στροφές και απ' ότι ξέρω η κανονική φόρτιση είναι 13,8v ανεξάρτητα των στροφών.

Πριν από μερικές μέρες έκανε το εξής: Στο ρελαντί μου έδειχνε 12,4v και καθώς ανέβαιναν οι στροφές έδειχνε παραπάνω και γενικά η τάση ακολουθούσε τις στροφές μέχρι τα 13,8v. Αυτό το έκανε για λίγο και μετά έστρωσε.

Τι λέτε να φταίει; μήπως είναι σημάδια ανορθωτή, γεννήτριας ή κάτι άλλο; Στα αυτοκίνητα υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται αυτόματος και ελέγχει τη φόρτιση της μπαταρίας με σωστή τάση. Υπάρχει κάτι τέτοιο στη μηχανή και που είναι;
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 240
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Τόπος : Βόλος

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση  loukas21 Την / Το Σαβ Σεπ 01, 2012 9:25 am

Argyris Volos έγραψε:Λοιπόν παιδιά ένα περίπλοκο θέμα.

Έχω όργανο ένδειξης τάσης της μπαταρίας και κατά την λειτουργία της μηχανής η τάση αυξομειώνεται.

Δείχνει από 13,4v έως και 14v καμιά φορά. Απ' ότι έχω προσέξει δεν παίζουν ρόλο οι στροφές και απ' ότι ξέρω η κανονική φόρτιση είναι 13,8v ανεξάρτητα των στροφών.

Πριν από μερικές μέρες έκανε το εξής: Στο ρελαντί μου έδειχνε 12,4v και καθώς ανέβαιναν οι στροφές έδειχνε παραπάνω και γενικά η τάση ακολουθούσε τις στροφές μέχρι τα 13,8v. Αυτό το έκανε για λίγο και μετά έστρωσε.

Τι λέτε να φταίει; μήπως είναι σημάδια ανορθωτή, γεννήτριας ή κάτι άλλο; Στα αυτοκίνητα υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται αυτόματος και ελέγχει τη φόρτιση της μπαταρίας με σωστή τάση. Υπάρχει κάτι τέτοιο στη μηχανή και που είναι;
ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ!!!ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ?
loukas21

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011
Τόπος : αθηνα

Απ: Φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Σαβ Σεπ 01, 2012 11:42 am

Το έχω τσεκάρει με πολύμετρο και δείχνουν το ίδιο.
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 240
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Τόπος : Βόλος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης