suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χωρίς φίλτρο αέρα...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χωρίς φίλτρο αέρα... Empty Χωρίς φίλτρο αέρα...

Δημοσίευση  irakliszs Τρι Φεβ 12, 2013 4:16 am

Παιδιά είπα ν'ανοίξω να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται το φίλτρο αέρα και ανακάλυψα πως ...δεν υπάρχει φιλτρο αέρα!

φαινεται ο προηγούμενος τοχε βγάλει! Που να φανταστώ τετοιο πράμα, δε το είχα κοιτάξει πριν την αγορά. Είχα ακούσει κάτι σκασιματάκια οταν αφηνα το γκάζι αλλά λέω θα θέλει ρύθμισμα στις βαλβίδες. Όχι και να εβγαλε το φιλτρο ομως ρε π..στη μου!

Το μηχανάκι έχει 47000 χιλιομετρα περίπου, και δεν έχω ιδέα για πόσα λειτουργούσε χωρις φιλτρο και σε τι συνθηκες (χωμα ασφαλτος κλπ). Το θέμα είναι οτι απο την εξάτμιση μυρίζει λίγο λαδίλα (μπλε χρωμα δε διακρίνεται, μονο μυρωδια) που σημαίνει οτι τσιμπάει λίγο λαδάκι, το οποίο δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό για τετράχρονο αερόψυκτο μοτέρ.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει τίποτα σοβαρό? Εγώ έχω κανει καμια 300αρια χιλιομετρα σε ασφαλτο απο τοτε που το πήρα, ελπίζω να μην χειροτέρεψα την κατάσταση.

Αν τσιμπάει λάδι, ποσο κοστιζει η δουλεια και τα ανταλλακτικά (στο περιπου) για να διορθωθει? Αρκει αλλαγή ελατηρίων?

irakliszs

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χωρίς φίλτρο αέρα... Empty Απ: Χωρίς φίλτρο αέρα...

Δημοσίευση  GodLike Τρι Φεβ 12, 2013 5:10 am

Ζημιά μεγάλη δε νομίζω να έχει γίνει..Θα το καταλάβαινες άν ήταν..καλό θα ήταν πάντως να πήγαινες κ΄΄απου να σου καθαρίσουν το καρμπ και γενικά όπου έχει ρουφήξει τη βρωμιά.θα σου συνιστούσα να ρίξεις στο ΓΕΜΑΤΟ ντεπόζιτο της βενζίνης καθαρή ακετόνη (ασετόν χωρίς λάδι) σε αναλογία 3ml/lt βενζίνης.Καθαρίζει τα πάντα,αλλά δεν είναι για πολύ συχνά.Εγώ το κάνω ανά 10 γεμίσματα περίπου και καταλαβαίνεις διαφορά αμέσως.Όσο για το κόστος,μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο μάστορα.γύρω στο 100αρικο θα πάει πάντως.
GodLike
GodLike

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2012
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγία Παρασκευή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χωρίς φίλτρο αέρα... Empty Απ: Χωρίς φίλτρο αέρα...

Δημοσίευση  irakliszs Τρι Φεβ 12, 2013 5:32 am

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

το τσιμπημα του λαδιου μπορει να πει κανεις οτι ειναι φυσιολογικό για τα χιλιομετρά του ή μαλλον έχει προκληθει απο την ελλειψη φιλτρου αέρα?

irakliszs

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χωρίς φίλτρο αέρα... Empty Απ: Χωρίς φίλτρο αέρα...

Δημοσίευση  Argyris Volos Τρι Φεβ 12, 2013 8:18 am

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό που δεν έχει φίλτρο. Φυσικά είναι απαραίτητο για σκόνες ή έντομα άλλα σπάνια να γίνει ζημιά.
Το τσίμπημα λαδιού δεν έχει καμία σχέση με το φίλτρο αέρα. Τα λαδάκια συνήθως καίγονται από φθαρμένα ελατήρια πιστονιού ή φθαρμένες τσιμούχες βαλβίδων. Για τα χιλιόμετρα που έχει (αν είναι πραγματικά) δεν δικαιολογείται. Βέβαια είναι και ανάλογα τη χρήση. Πάντως για ελατήρια μετά τις 80.000 ή 100.000χλμ αλλάζονται χωρίς όμως να είναι και απαραίτητο.
Το κόστος να μην πάει κανένα 200άρι;
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 244
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης