Δυνατός μεταλλικός ήχος όταν το σβήνω

Πήγαινε κάτω

Δυνατός μεταλλικός ήχος όταν το σβήνω

Δημοσίευση  irakliszs Την / Το Τετ Μαρ 06, 2013 11:50 pm

Έχω παρατηρήσει οτι κάποιες φορές όταν το σβήνω ακούγεται ένα πολύ δυνατό μεταλλικό "κλανγκ" τοσο δυνατό που το αισθάνεσαι ακόμα και στο τιμόνι.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι συμβαίνει γιατι το καμια φορά το πιστόνι δεν καταφέρνει να ξεπεράσει το ΑΝΣ κατά την τελευταια του συμπίεση οπότε το συμπιεσμένο μίγμα αποσυμπιέζεται στελνοντας το πιστόνι πίσω και αυτή η αναποδη κινηση του στροφαλοφόρου ενεργοποιεί κάποιο μηχανισμό που έχει να κανει με το κομπλερ της μιζας, δε καταλαβα ακριβώς.

Κάποιοι λέγαν οτι υπάρχει περίπτωση να καιγεται κιολας το μίγμα αλλά αφου ο κινητήρας έχει επιβραδυνθεί αρκετά να μη καταφέρνει να περασει το ΑΝΣ και να γυρναει πίσω με όλη αυτή την πίεση.

Δε ξέρω αν είναι φυσιολογικό, εχω ακουσει πολλους να παραπονιουνται οτι τοχουν παρατηρησει να συμβαινει (οχι παντα φυσικα, εχει να κανει με τη θεση του πιστονιου κατα το σβησιμο)

Κάποιοι λένε οτι αν την σβήνεις απο το κουμπί δε το κανει... δε ξερω με ποια λογική, αλλά το δοκιμαζω τώρα και αν δε συμβει μετά απο πολλά σβησίματα, θα σας γράψω

κάποιος άλλος έλεγε οτι αφου η αιτια ειναι η αναφλεξη του μιγματος που δε θαπρεπε να συμβει, τοτε μαλλον το μίγμα του ρελαντι (pilot fuel/air mixture) πρεπει να ειναι κάπως φτωχό και βοηθιέται να αναφλεγει λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Αυτός λεει εκανε το μιγμα του ρελαντι ένα τικ πιο πλουσιο και δε το το ξανάκανε.

Εσεις έχετε παρατηρήσει στο φιανόμενο αυτό? Το έχετε λύσει, και πως?

irakliszs

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2012

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Δυνατός μεταλλικός ήχος όταν το σβήνω

Δημοσίευση  freebill Την / Το Πεμ Μαρ 07, 2013 2:41 am

Καταρχήν δεν το έχω παρατηρήσει αλλά θα τώρα που το λες θα δω μήπως το κάνει και το δικό μου. Τώρα πατώντας τον διακόπτη κόβουμε την παροχή μείγματος στον κύλινδρο αλλά και την ηλεκτρική παροχή στη μηχανή (μίζα). Μήπως τελικά ο κτύπος προέρχεται από το σύστημα της μίζας (κομπλερ, άξονας, ρουλεμαν); Θα ρωτήσω πάντως τον μηχανικό μου και θα επανέλθω.

freebill

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση  irakliszs Την / Το Πεμ Μαρ 07, 2013 3:04 am

απο το σύστημα της μιζας ερχεται ο ήχος, το θεμα ειναι το γιατι, και το αν ειναι φυσιολογικο.

Το οτι το πιστονι γυριζει πισω αν δεν καταφερει να ξεπερασει το ανω νεκρο σημειο κατα τη συμπιεση μου φαινεται λογικο, το θεμα ειναι αν αυτο το κλανγκ δειχνει οτι την τρωει το κομπλερ ή οτι είναι απλα ενας μηχανισμος για να ΜΗΝ την τρωει το κομπλερ.

Με το κοκκινο κουμπί είπες κλεινουμε και την παροχή μίγματος? Με ποιο τρόπο γινεται αυτο, ξέρεις? Αν όντως κλεινει η παροχή μίγματος τότε είναι λογικο να μην υπάρχει ο κίνδυνος αναφλεξης+οχι περασμα απο το ΑΝΣ = το πιστονι γυριζει προς τα πισω με δυναμη, αλλά δε νομίζω το μιγμα να μπορει να ελεγχθει με ηλεκτρικο τροπο εκτος αν κατι μου διαφεύγει

irakliszs

Δημοσίευση  irakliszs Την / Το Πεμ Μαρ 07, 2013 3:06 am

κατι πηρε το ματι μου στο ιντερνετ για DR650 (ιδιος κινητηρας αλλα πολυ πιο δημοφιλες) για "torque limiters", για σπασμενα περιβληματα της μηχανης, σπασμενα γραναζια κλπ, όλα σχετιζόμενα με αυτο το κλανγκ, γιαυτο ανησυχησα.

irakliszs

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Πεμ Μαρ 07, 2013 8:29 am

Κι εμένα μου το κάνει αυτό καμιά φορά αλλά νομίζω όταν είναι σχετικά κρυα η μηχανή. Έχω την εντύπωση ότι όταν έχει ζεσταθεί αρκετά δεν το κάνει. Το κόκκινο κουμπί κόβει το ρεύμα από τα μπουζί. Δεν υπάρχει τρόπος να κλείσει το μείγμα γιατί είναι με καρμπυρατέρ και όχι με ψεκασμό.
Πάντως νομίζω ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι μονοκύλυνδρο και με μεγάλο πιστόνι. Από 2 κυλίνδους και πάνω σβήνουν πολύ πιο ομαλά γιατί το ένα πιστόνι παρασύρει το άλλο λόγω αδράνειας και δεν έχει τη δύναμη να γυρίσει πίσω.
Το μονοκύλυνδρο πιθανόν να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στην μετάκαυση και πάει να γυρίσει πίσω και γι' αυτό ακούγεται έτσι. Τώρα κατά πόσο επηρεάζεται το κόμπλερ δεν ξέρω.
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 242
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Τόπος : Βόλος

Δημοσίευση  kostasgatas Την / Το Τρι Ιαν 28, 2014 1:02 pm

το κομπλερ φταιει.τωρα που το αλλαξα σταματησε το χτυπημα.

kostasgatas

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης