αλλαγη ελαστικων

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: αλλαγη ελαστικων

Δημοσίευση  swork21 Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 12:17 pm

Ουσιαστικά είναι η μέγιστη ταχύτητα στην οποία τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά
S=180, H=210.
Μια φορά με τέρμα γκάζι, ανοικτή εθνική έφθασα με το ζόρι τα 174, κοντερίσια.
Οπότε δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό...
swork21

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2012
Τόπος : Σύρος

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://swork21.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  loukas21 Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 2:07 pm

Argyris Volos έγραψε:loukas21 αυτά τα λάστιχα που είδες είναι με δείκτη ταχύτητας S. Η δικιά μας φοράει με δείκτη ταχύτητας Η.

Τα Η είναι πιο ακριβά από τα S. Τώρα αν αυτό είναι τόσο σοβαρό δεν ξέρω Question

εχεις δικιο ειναι κατι που δεν το προσεξα αλλα 95% κυκλοφορω εδω μεσα στην αθηνα βεβαια οταν ερθει η ωρα θα κοιταξω να δω τιμη για το λαστιχο που πρεπει να εχει επανω η μηχανη
loukas21

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011
Τόπος : αθηνα

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Δημοσίευση  loukas21 Την / Το Παρ Φεβ 24, 2012 2:10 pm

swork21 έγραψε:Ουσιαστικά είναι η μέγιστη ταχύτητα στην οποία τα ελαστικά αναμένεται να λειτουργήσουν σωστά
S=180, H=210.
Μια φορά με τέρμα γκάζι, ανοικτή εθνική έφθασα με το ζόρι τα 174, κοντερίσια.
Οπότε δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό...

σωστο και αυτο!!!!
loukas21

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2011
Τόπος : αθηνα

Δημοσίευση  ELLINOROSON Την / Το Σαβ Φεβ 25, 2012 4:16 pm

παιδια βρηκα αυτα
Metzeler Tourance 100/90-19 & 130/80R17 S, 1 ζευγάρι

190 ευρω αλλα ειναι "S" και δεν ειναι exp θα εχω καποιο προβλημα ???
ELLINOROSON

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2011

Δημοσίευση  johnxf Την / Το Κυρ Φεβ 26, 2012 5:18 pm

Γνώμη μου είναι πως με τα λάστιχα που φοράμε μάλλον όλοι που ήδη έχουν δηλαδή ντακούνι ξέρουμε πλέον ότι αργούν να ζεσταθούν. Εγώ δοκιμασμένα δηλαδή θέλω πάνω από 20λεπτο για να νιώθω καλά στο στρίψιμο και πάλι με πολύ καλό ζέσταμα. Σίγουρα η διαφορά με τους δείκτες κάτι σημαίνει και αυτά που ξέρω είναι τα εξής δύο στοιχεία:
Με μεγαλύτερο δείκτη είναι αυτονόητο πως θα έχουμε αργό ζέσταμα από την μία αλλά από την άλλη τυχαίος πωλητής / λαστιχάς είχε πεί κάποτε πως τα λάστιχα με μεγαλύτερο δείκτη είναι σαφώς καλύτερα από τα άλλα γιατί για να αντέχουν σε μεγαλύτερες ταχύτητες έχουν κατασκευαστεί από ελαφρώς καλύτερα κράμματα άρα καλύτερο λάστιχο από την αρχή. Τώρα βέβαια όλα αυτά τα αποφασίζει η τσέπη του καθενός και αυτή έχει τον τελευταίο λόγο
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Τετ Απρ 11, 2012 1:23 am

Καλημέρα σε όλους. Μόλις πέρασα τα Dunlop trailmax tr91 και φεύγω ταξιδάκι. Για την ώρα σαν καινούριο λάστιχο που είναι κολάει στην άσφαλτο στο φρενάρισμα. Καμία σχέση με τα προηγούμενα τα οποία όμως είχαν και τα χρονάκια τους.

Λοιπόν θα τα πούμε μετά το Πάσχα. Καλή Ανάσταση (πνευματική και σωματική και εργασιακή) σε όλους.
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 242
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Τόπος : Βόλος

Δημοσίευση  johnxf Την / Το Τετ Απρ 11, 2012 2:08 am

Καλολέρωτα και καλοτάξιδος να είσαι και εννοείται περιμένουμε εντυπώσεις και από το ταξίδι σου!
Καλό Πάσχα και σε σένα και καλές γιορτές γενικότερα!
johnxf

Δημοσίευση  greg Την / Το Τετ Απρ 11, 2012 2:23 am

Argyris Volos έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Μόλις πέρασα τα Dunlop trailmax tr91 και φεύγω ταξιδάκι. Για την ώρα σαν καινούριο λάστιχο που είναι κολάει στην άσφαλτο στο φρενάρισμα. Καμία σχέση με τα προηγούμενα τα οποία όμως είχαν και τα χρονάκια τους.

Λοιπόν θα τα πούμε μετά το Πάσχα. Καλή Ανάσταση (πνευματική και σωματική και εργασιακή) σε όλους.

καλο ταξιδι, και περιμενουμε εντυπωσεις οταν γυρισεις με το καλο..
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 180
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Τόπος : athens

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://freewind-bikers.forumgreek.com

Δημοσίευση  johnxf Την / Το Δευ Ιουλ 16, 2012 8:25 pm

Φίλοι συνφορουμίτες αν και οικονομικά δεν με παίρνει την δεδομένη φάση και μέχρι να πάρω τα χρωστούμενα που δεν το πιστεύω, σκέφτομαι την αλλαγή ελαστικών κάποια στιγμή δεδομένης της ημερομηνίας τους

2006 affraid affraid affraid affraid affraid
. Έχουν πολύ ψωμί ακόμη μην βαράτε...
Το ωραίο ξέρετε ποιο είναι.
Αν ζεσταθούν είναι Βεντούζα και δεν μου κάνει καρδιά να τα αλλάξω ακόμη... Δεν έχουν σκισίματα πουθενά, ρωγμές κλπ και δεδομένου ότι για μακρυνά ταξίδια κυκλοφορώ από Μάρτη και μετά είμαι σε σκέψεις.... Χθες έκανα μία αρκετά γρήγορή βόλτα και γρήγορη εννοώ σε στροφές μιας και πήγα με φιλαράκια οδηγούς αγώνων για να στρίβω λίγο καλύτερα και να μάθω περισσότερα και όταν το έδωσα σε έναν από αυτούς του άρεσε το κράτημα γενικώς έτσι έσκυψε να δει ημερομηνία και μόλις το είδε του έπεσαν και 4 τρίχες που είχε στο κεφάλι λόγω κακού ξυρίσματος Smile Smile Όταν πήρα την μηχανή τα είχα δει και νόμιζα ότι ήταν 2009αρια αλλά μάλλον είδα ανάποδα το 6.... Τι σκατά να κάνω.... Προτεραιότητα βέβαια αυτή την στιγμή είναι άλλα για το μοτό όπως λάδια, σέρβις στο μπροστινό κλπ αλλά εδώ μιλάμε για ασφάλεια.... Τι να πω!!! Είναι και το 200άρι στην μέση, στην καλύτερη των περιπτώσεων...
johnxf

Δημοσίευση  Επισκέπτης Την / Το Τρι Ιουλ 17, 2012 4:14 am

εχει δικιο ο τζων μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
και γω εχω παει 2 φορες στο λαστιχα αλλα το 200αρι ετουτη
την εποχη ποναει....εμενα ειναι του 2009 metzeler touranse
kκαι αυτα μολις ζεσταθουν βεντουζα αλλα παντα στο στεγνο...θα
τις περασουν κι αυτες τις διακοπες κι απο οκτομβρη ιδομεν

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Τρι Ιουλ 17, 2012 4:39 am

Να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από τα dunlop. Τα έχω περίπου 3.000 χλμ. Μπορώ να πω ότι έχω ξεθαρρέψει αρκετά και την πλαγιάζω πολύ στις στροφές. Τα anakee τα φοβόμουνα λόγω παλαιότητας κυρίως.

Αυτό που έχω καταλάβει από την μικρή μου πείρα είναι ότι το μεγαλύτερο ρόλο στο κράτημα παίζει η άσφαλτος. Αν είναι γυαλιστερή, αν πατήσεις τις άσπρες γραμμές από τις διαβάσεις πεζών ή αν υπάρχει χώμα ή άλλα παρόμοια υλικά, τότε νομίζω ό,τι λάστιχο και να έχεις θα φας τα μούτρα σου.

Μια φορά ξεκίνησα λίγο γρήγορα από το φανάρι στρίβοντας αριστερά, πάτησα τις άσπρες γραμμές και λίγο έλειψε να φάω τούμπα.

Συμπέρασμα : όταν βλέπω καλή άσφαλτο είμαι πιο άνετος. Αλλιώς ο φόβος φυλάει τα έρημα.
Argyris Volos

Δημοσίευση  johnxf Την / Το Τρι Ιουλ 17, 2012 7:52 pm

Σπύρο φοράμε τα ίδια λάστιχα τελικά μόνο που είπαμε εμένα το 9 είναι ανάποδο, αλλά όπως λές αν ζεσταθούν είναι άλλα λάστιχα μιλώντας πάντα για στεγνό και πάντα για τις συνθήκες που αναφέρει και ο Αργύρης...Αργύρη τα δικά σου γενικά είσαι ευχαριστημένος από ότι κατάλαβα και σε τιμή βρήκα από 180ευρά χωρίς τοποθέτηση.. Το ξεχνάω για λίγο και το ξαναβλέπω από φθινόπωρο με το καλό.. Ένα άλλο καλό ερώτημα τώρα:
Τι πίεση βάζετε στα λάστιχα?
Εγώ έβαζα 30-30 αλλά διάβασα κάπου για 29psi πίσω και 25psi μπροστά με πολύ καλό πάτημα γενικά για τις στροφές για το μπροστινό όσο πιο χαμηλή είναι η πίεση.. Έτσι λοιπόν να ακούσουμε και τις δικές σας προτιμήσεις. Σήμερα θα αλλάξω τις πιέσεις σε αυτές που ανέφερα και θα βγω μία κοντινή στριφτερή βόλτα με φίλους για να έχω και επιχειρήματα πλέον..
johnxf

Δημοσίευση  Επισκέπτης Την / Το Τετ Ιουλ 18, 2012 4:44 am

εγω βαζω 25-30 και με φορτιο 33

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Τετ Ιουλ 18, 2012 5:39 am

Εγώ να πω την αλήθεια δεν τα έχω κοιτάξει από τότε που τα έβαλα. Θα ρίξω μια ματιά το βραδάκι να δω και πόσο χάσανε γιατί με το μάτι δεν φαίνεται.

Πάντως και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο βάζω λίγο παραπάνω αέρα από το κανονικό για να μην έχω συνέχεια το νου μου να φουσκώνω.

Τώρα θα βάλω 31 πίσω και 26 μπροστά γιατί καμιά φορά παίρνω και δεύτερο άτομο. Για φαντάσου κάθε φορά να φουσκώνουμε και να ξεφουσκώνουμε τα λάστιχα ανάλογα αν θα είμαστε μόνοι μας ή όχι;Exclamation
Argyris Volos

Δημοσίευση  Argyris Volos Την / Το Τετ Ιουλ 18, 2012 5:48 am

Ναι ναι, είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα λάστιχα αν και όπως είπα δεν έχω και πολύ εμπειρία από μάρκες. Σε καλή άσφαλτο δεν φοβάμαι καθόλου να πλαγιάσω χωρίς υπερβολές βέβαια.

Μια στροφή που έπαιρνα με το αυτοκίνητο 140-150 με τη μηχανή πάω 120-130. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλά γιατί έχει και ψηλό κέντρο βάρους.
Argyris Volos

Δημοσίευση  johnxf Την / Το Τετ Ιουλ 18, 2012 11:13 pm

Στην χθεσινή μου βόλτα λοιπόν που κινήθηκα λίγο γρήγορα οι πιέσεις μου ήταν 29-25 και είδα διαφορά στο μπροστά. Δηλαδή δεν έχανα πολύ την μούρη. Νομίζω πως εκεί θα κινούμαι πλέον μέχρι να αλλάξω λάστιχα που φλερτάρω πολύ με του Αργύρη.. Είδωμεν! Χθες έκανα την επίσημη πρώτη με την go-pro για να γράψω έναν φίλο και όταν καταφέρω και μοντάρω λίγο το βίντεο γιατί είναι μεγάλο θα το ανεβάσω..Ωραία φάση και θα την ξαναχρησιμοποιήσω και για πιο χωμάτινες διαδρομές που πλέον έχεις άλλο τοπίο..Παρείγγειλα και λάδια σήμερα. Πάμε στην αντίστοιχή ενότητα να τα πούμε εκεί..
johnxf

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΧΤΙΧΑ..

Δημοσίευση  alexandroskon Την / Το Τετ Ιουλ 10, 2013 2:30 am

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ 39 PSI KAI TO ΠΙΣΩ 38 PSI..ΕΝΩ ΤΟ MANUAL ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΛΕΕΙ 25 ΚΑΙ 29 ΑΝ ΕΙΣΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ 25 33 ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ...ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ 33-33.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?

var __chd__ = {'aid':11079,'chaid':'www_objectify_ca'};(function() { var c = document.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.async = true;c.src = ( 'https:' == document.location.protocol ? 'https://z': 'http://p') + '.chango.com/static/c.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0];s.parentNode.insertBefore(c, s);})();

alexandroskon

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 18/08/2011

Δημοσίευση  dimpapag3 Την / Το Κυρ Ιουλ 21, 2013 7:00 am

εγω εχω το contitrail attact και ειμαι πολλη ευχαριστημενως
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Δημοσίευση  Angelo.Zerv Την / Το Πεμ Ιουλ 25, 2013 7:10 pm

alexandroskon έγραψε:ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ 39 PSI KAI TO ΠΙΣΩ 38 PSI..ΕΝΩ ΤΟ MANUAL ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΛΕΕΙ 25 ΚΑΙ 29 ΑΝ ΕΙΣΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ 25 33 ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ...ΕΧΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΩ 33-33.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?

var __chd__ = {'aid':11079,'chaid':'www_objectify_ca'};(function() { var c = document.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.async = true;c.src = ( 'https:' == document.location.protocol ? 'https://z': 'http://p') + '.chango.com/static/c.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0];s.parentNode.insertBefore(c, s);})();

Το σωστό είναι φυσικά ότι λέει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας και όχι του ελαστικού. Λογικά στο ελαστικό θα δίνει μία πίεση max.
Angelo.Zerv

Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2012
Τόπος : Κομοτηνή

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης