suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

+2
freekshow
timoleon1987
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τρι Νοε 08, 2011 12:44 pm

καλησπερα! απο εχτες ειμαι κατοχος freewind μοντελο 98.θα ηθελα αν ξερει κανεις να μου πει ποσο κοστιζει περιπου το ρυθμισμα βαλβιδων και ποσο παει η αλλαγη γραναζοαλυσιζα διοτι θελει μαζεματα η μηχανη!!η αλυσιδα ειναι νομιζω στο τερμα τεντομενη αλλα εχει πανω απο 6 εκατοστα μπαλατζο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την timoleon1987 στις Παρ Νοε 11, 2011 1:58 am, 2 φορές συνολικά
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  freekshow Τρι Νοε 08, 2011 11:30 pm

καλως μας βρηκες φιλε.λοιπον, μολις αλλαξα αλυσιδογραναζα με κοστος 135 +5=140γιουρια.τα παραγγειλα απο το e-moto και τα παρελαβα σε 3-4 εργασιμες.η αλυσιδα ειναι αυτολυπαινομενη x ring της DID και ειναι πολυ καλη.τα γραναζια ειναι της JT.ειναι ολα μαζι σε σετακι στα μεγεθη που ταιριαζουν στην μηχανη μας. αν εχεις καποιον που να ξερει να σε βοηθησει μπορεις να τα τοποθετησεις και μονος σου ωστε να γλιτωσεις το εξτρα κοστος.αν δεν πιανει το χερι σου ή δεν εχεις λιγα εργαλειακια μην το προσπαθησεις,θα ταλαιπωρηθεις.καλυτερα να πας σε συνεργειο οπου με +30ευρωπουλα παραπανω θα στα βαλει.εχω ποσταρει φωτο στην ενοτητα "φωτο απο το εργαλειο μου" αν θες να δεις.
freekshow
freekshow

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2011
Τόπος : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 12:06 am

freekshow σε ευχαριστω για την απαντηση σου.πιστευω οως ποιανουν τα χερια μου και απο εργαλεια εχω δοξα το θεο.μηπως ξερεις και Ρυθμισμα βαλβιδες ποσο παει και τι μου προτεινεις να παω στο μηχανικο της γειτονιας η σε καποιο εξουσιοδοτημενο κλπ??
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  johnxf Τετ Νοε 09, 2011 1:17 am

Καλημέρα και απο εμένα. Αγόρασα τον Μαίο από τον παρακάτω μέσω INTERNET με τιμή 116 ευρώ αλυσίδογράναζα
http://tsetselis.gr/DID.html.
Για βαλβίδες δεν μπορώ να σε βοηθήσω όμως μιας και έγινε από τον μηχανηκό μου την προηγούμενη εβδομάδα
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 1:51 am

ρωτησα και για βαλβιδες θελει 70 ευρω ενω αν αλαξω λαδια μπουζι φιλτρα βαλβιδες κλπ 100.
ακουστε τι επαθα!!!
σημερα το πρωι ειδα λαδια απο κατω απο την πλευρα που ειναι το καπακι του βολαν.την πηγα στο μηχανικο και μου λεει, ειναι ή φλατζα ή τσιμουχα στο γραναζι.
οπως σας ειπα ηθελα αλυσιδα.εχτες το μεσημερι ειχα βγει μια βολτα εδω γυρω μιας και δεν εχω ακομα αδεια ασφαλεια και πηγα να την ανοιξω λιγο ατσαλα και μου βγηκε η αλυσιδα.
τελικα εχει ραγισει το καρτερ απο το χτυπημα με την αλυσιδα.αφησε αποτυπομα! θα μου παρει 180 € για did χρυση και θα μου βαλει και μια κολα δυο συστατικων μου ειπε για το ραγισμα.λετε να αντεξει??


Έχει επεξεργασθεί από τον/την timoleon1987 στις Τετ Νοε 09, 2011 3:55 am, 1 φορά
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 2:39 am

johnxf έγραψε:Καλημέρα και απο εμένα. Αγόρασα τον Μαίο από τον παρακάτω μέσω INTERNET με τιμή 116 ευρώ αλυσίδογράναζα

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ.τον πηρα τηλ,την ειχε ετοιμοπαραδοτη πηγα στον μαστορα και μου ειπε οτι τωρα την ειχε παραγγειλει και δεν μπορει να κανει κατι ,αρα θα την πληρωσω χρυση τη χρυση!! μια ωρα πιο πριν να το ηξερα θα ειχα γλυτωσει μερικα ευρα να τα εριχνα αλλου."ειμαι αιγαλεω και το μαγαζι που μου ειπες με βολευε πολύ"
σας εχω νεα οταν πηγα απτο μαγαζι για να προλαβω την τσεπη μου ειχε ηδη βγαλει το μπροστα γραναζι .η τσιμουχα του ηταν κολημενη με σιλικονη-ξεραμενη και οτι αυτο συνεπαγεται... απο οτι φαινεται απο το καρτερ δεν εχω καποια διαρροη.εχω ενα ραγισματακι βεβαια.
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  anixneftis Τετ Νοε 09, 2011 8:29 am

ραγισμα στο καρτε φιλτατε για τωρα το χειμωνα αν την εχεις την κουκλα καπου μεσα δεν θα εχεις προβλημα ,αλλα το καλοκαιρακι με την ζεστουλα δυστυχως θα σου ανοιξη και μετα παπαλα....οποτε αφου κανεις εξοδα τωρα για να την μαζεψεις ριξε και κανα ευρωπουλο ακομα και αλλαξε το καρτερ να εισαι ησυχος.Μην εμπιστευεσαι ουτε κολλες ουτε τετοιες μαλ...ς ο καθε μηχανικος λεει οτι θελει,αν πας σε 10 διαφορετικους 10 γνωμες θα ακουσεις.....

anixneftis

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 9:25 am

anixneftis έγραψε:ραγισμα στο καρτε φιλτατε για τωρα το χειμωνα αν την εχεις την κουκλα καπου μεσα δεν θα εχεις προβλημα ,αλλα το καλοκαιρακι με την ζεστουλα δυστυχως θα σου ανοιξη και μετα παπαλα....οποτε αφου κανεις εξοδα τωρα για να την μαζεψεις ριξε και κανα ευρωπουλο ακομα και αλλαξε το καρτερ να εισαι ησυχος.Μην εμπιστευεσαι ουτε κολλες ουτε τετοιες μαλ...ς ο καθε μηχανικος λεει οτι θελει,αν πας σε 10 διαφορετικους 10 γνωμες θα ακουσεις.....

ρε συ δεν εμπιστευομαι αλλα σαν αλλη λυση ειναι μου ειπε να την παμε για κοληση.ειναι ενα τσικ το ραγισματακι οσο το νυχη μου οχι σε παχος ουτε σε μηκος το αλλο απο αριστερα μεχρι δεξια.την πηρα με τα ποδια,τρια τετραγωνα απο το σπιτι ηταν.δεν την εβαλα μπροστα για να στεγνωσει η κολα δυο συστατικων μεχρι αυριο.μου αλλαξε και τσιμουχα στο γραναζι καθως και ρουλεμαν πισω τροχου οπου ο αξονας ειχε ενα μεγαλο μποσικο.Το συνολο 210 €.και εχω πολυ δουλεια ακομα οπως ενα πληρες σερβις,λαστιχα ,μασπιε συνοδηγου ανεμοκοφτη κλπ.
το καρτερ ολοκληρο ποσο κοστιζει?
καταλαβες που εχει χτυπηθει?ακριβως μπροστα απο το γραναζι τις αλυσιδας.δεν ειναι το καπακι του βολαν ειναι πιο μεσα και δε νομιζω οτι βγαινει ευκολα.
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 10:07 am

μια ερωτηση εναν ανεμοχεστη που θα βρω.ο δικος μου ειναι λιγο σπασμενος.καποιο μαγαζι??
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  johnxf Τετ Νοε 09, 2011 11:03 am

timoleon1987 έγραψε:μια ερωτηση εναν ανεμοχεστη που θα βρω.ο δικος μου ειναι λιγο σπασμενος.καποιο μαγαζι??
Για τσέκαρε http://www.mpf-windshields.com/SUZUKI.html
http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=4849 βέβαια δεν ξέρω τί μοντέλο έχεις
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Τετ Νοε 09, 2011 12:38 pm

johnxf έγραψε:

ευχαριστω εχω του 97
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty με 28 ευρωπουλακια και εισαι κυριος!!!!!

Δημοσίευση  freekshow Πεμ Νοε 10, 2011 12:53 pm

freekshow
freekshow

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2011
Τόπος : Πατρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  timoleon1987 Πεμ Νοε 10, 2011 3:22 pm

[quote="freekshow"[/quote]
ευχαριστω να σαι καλα θα το κοιταξω αμεσα αν και με απασχολουν καποια πολυ σοβαρα πραγματα αυτη τη στιγμη.
εχτες οπως σας ειπα αλλαξα αλυσιδογραναζα και τσιμουχα στο μπροστα γραναζι.σημερα πηγα μεχρι το μπουρναζι απο το αιγαλεω να παρω την αδεια,στο γυρισμο αισθανομαι οτι ο πισω τροχος εχει χασει προσφρυση.αφηνω το γκαζι θεωροντας οτι φταει το οδοστρομα"κωσταντινουπολεως προς κηφισο" αλλα τιποτα αρχιζει να πηγαινει δεξια αριστερα.εκανα ακροβατικα πανω στη μηχανη και να μην πολυλογο καταφερα να σταματησω στην ακρη.η μηχανη ειχε χασει ολο της το λαδι και η πισω ροδα το ειχε μαζεψει.την πηρα απο εκει με τα χερια μεχρι το αιγαλεω στο συνεργειο οπου ειδαμε με τον μηχανικο οτι ειχε πεταξει την τσιμουχα.πηγα στη suzuki να παραγγειλω καινουργια original τσιμουχα οπου πεταχτηκα στο συνεργειο και ρωτησα για το προβλημα μου με την τσιμουχα.η απαντηση που πειρα ειναι οτι ή ειχε πολλα λαδια μεσα ο κινητηρας ή την πεταει ετσι και αλλιως οποτε κανεις πατεντα με ροδελα αναμεσα σε αυτη και το γραναζι.
υπαρχει κανεις που να εχει καποια παρομοια εμπειρια η γνωση πανω σε αυτο??
να αναφερω οτι οταν αλλαξε τσιμουχα η παλια ειχε ροδελα και κολλα σιλικονης στην ξεραμενη τσιμουχα.
παλι καλα που δεν μου ετυχε να ειμαι με την κοπελα μου επανω η καποιον αλλον.
timoleon1987
timoleon1987

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  freebill Τετ Μαρ 20, 2013 4:06 am

Το Σάββατο και ενώ ήμουν έτοιμος για εκδρομή στη Χαλκίδα με την κοπελιά. Με τον που βάζω μπρος το μηχάνημα πλημύρα το λάδι. Βάζω stand, κοιτάζω κάτω στο carter στεγνό, βγάζω το καπάκι του μπροστινού γραναζιού και η τσιμούχα off. Φωνάζω το μηχανικό την φορτώνουμε και την πάμε στο συνεργείο. Σήμερα θα είναι έτοιμη θα ρωτήσω τον μηχανικό πως ήταν η παλιά η τσιμούχα και αν έβαλε ροδέλα στην καινούργια. Επίσης έχω παραγγείλει το δεξί μαρκούτσι από το ψυγείο λαδιού γιατί το υπάρχον είναι λίγο υγρό και φοβάμαι μη μου σκάσει και αυτό όπως η τσιμούχα. Τιμές για τα ανταλlακτικά στο σχετικό topic.

freebill

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου Empty Απ: new help βαλβιδες και αλυσιδα + τσιμουχα μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση  irakliszs Τετ Μαρ 20, 2013 4:25 am

μπορώ να τσεκάρω μόνος μου αμα υπάρχει ροδέλα, η πρεπει να το πάω σε μηχανικό? τι πρέπει να βγάλω?

ετοιμάζομαι για ταξίδι και δε θελω να γινει τιποτα...

irakliszs

Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης