suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Aναζήτηση εξάτμισης

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  konstantinos_f Τετ Σεπ 07, 2011 4:50 am

Κατ'αρχήν να χαιρετίσω την παρέα σας.. Είμαι νεόφερτος εδω..μόλις μπήκα και είπα να ρωτήσω για ενα θεματάκι που με απασχολεί.. Αγόρασα πριν κανά μηνα ενα freewind του '99 σε πολυ καλή κατάσταση. Ο προηγούμενος όμως κάτι..εγχείρηση εχει κανει στο τελικό της εξάτμισης με αποτέλεσμα να κάνει και πολύ..και κακό θόρυβο... Και επειδή εγω είμαι λίγο..χαμηλών ντεσιμπέλ, είπα να ρωτήσω μήπως εχει κανενας απο εσας κανενα τελικό προς πώληση εννοείται μαμίσιο. Εριξα και μια ματια στο car.gr αλλα είπα να παρω και μια δεύτερη γνώμη απο τους 'ειδικούς'. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. Wink
konstantinos_f
konstantinos_f

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Αναζητηση εξατμισης

Δημοσίευση  johnxf Τετ Σεπ 07, 2011 5:21 am

konstantinos_f έγραψε:Κατ'αρχήν να χαιρετίσω την παρέα σας.. Είμαι νεόφερτος εδω..μόλις μπήκα και είπα να ρωτήσω για ενα θεματάκι που με απασχολεί.. Αγόρασα πριν κανά μηνα ενα freewind του '99 σε πολυ καλή κατάσταση. Ο προηγούμενος όμως κάτι..εγχείρηση εχει κανει στο τελικό της εξάτμισης με αποτέλεσμα να κάνει και πολύ..και κακό θόρυβο... Και επειδή εγω είμαι λίγο..χαμηλών ντεσιμπέλ, είπα να ρωτήσω μήπως εχει κανενας απο εσας κανενα τελικό προς πώληση εννοείται μαμίσιο. Εριξα και μια ματια στο car.gr αλλα είπα να παρω και μια δεύτερη γνώμη απο τους 'ειδικούς'. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. Wink
Καλως ηρθες στην παρεα και καλο ταξιδος να εισαι και εσυ οπως ολοι μας, Ελπιζω η επιλογη της μηχανης να σε ευχαριστησει αλλα και ανταμειψει με το παραπανο. Κατ'αρχην πιστευω οπως και ολοι μας αλλωστε να βρεις ενδιαφερον το φορουμ με ολα τα θεματα που μεχρι τωρα υπαρχουν αλλα αναμενουμε και εσενα να παραθεσεις τα δικα σου. Οσον αφορα την εξατμιση ειναι πολυ πιθανο ο προηγουμενος ειτε να την ειχε τρυπησει εσωτερικα ειτε και να την ειχε ανοιξει και αφαιρεσε τα διαφραγματα. Οπως και να εχει εχουμε την λυση/προταση και για σενα!
Εχω ανοιξει θεμα για αγγελιες αλλα να σου απαντησω απο εδω, πως εχω ενα τελικο εγω που πουλαω μιας και αλλαζω εξατμιση προς After market μερια. Το τελικο το οποιο μιλαμε εχει περιπου 27000χλμ. Δυστηχως εχει μεγαλη διαδικασια να το ανεβασω φωτογραφια στο φορουμ αλλα αν ενδιαφερεσαι μπορω να το ανεβασω στο car που ειναι πιο ευκολο. Στειλε μου προσωπικο μηνυμα για περισσοτερες πληροφοριες αν θες να τα κανονισουμε.. ..
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty καλως τον

Δημοσίευση  greg Τετ Σεπ 07, 2011 7:17 am

καλως ηρθες κωνσταντινε. σου ευχομαι πολλα και ασφαλη χιλιομετρα με τη μηχανη σου..

ελπιζω να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε και να αποκτησουμε ενα ενεργο μελος στο forum. Very Happy Smile
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  konstantinos_f Τετ Σεπ 07, 2011 1:46 pm

free έγραψε:καλως ηρθες κωνσταντινε. σου ευχομαι πολλα και ασφαλη χιλιομετρα με τη μηχανη σου..

ελπιζω να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε και να αποκτησουμε ενα ενεργο μελος στο forum. Very Happy Smile

Arrow Arrow Kαλώς σας βρήκα παίδες..χαίρομαι που υπάρχει ενεργό φόρουμ..Πιστεύω οτι βοηθάει πολύ σε θέματα/απορίες περι freewind και όχι μόνο..Απο την μεριά μου θα βοηθήσω οσο μπορω και οσο μου επιτρέπει ο ελέυθερος χρόνος μου. Μια σχετική εμπειρία την διαθέτω..(καθ'οτι 23 χρόνια..δίτροχος..!!) Very Happy
konstantinos_f
konstantinos_f

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Πάτρα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  anixneftis Παρ Σεπ 23, 2011 6:27 am

Δωστε τα φωτα σας,καθως θελω να αλλαξω την εξατμισουλα μου και να βαλω βελτιωμενη.Δεν ξερω τι παιζει αλλου αλλα εδω (γιαννενα) για μια acrapovitc ζητανε <παπαδες> ακουσα για καποιον στη Θεσ/νικη που ειδικευεται σε χειροποιητες και δεν ειναι πολυ ακριβος,αλλα φτιαχνει ως επο το πληστον εξατμισεις και χαρτογραφηση εγκεφαλου για aprilia pigasos.
βεβαια μου ειπανε οτι δεν εχει προβλημα να φτιαξει για οποια μηχανη ......

anixneftis

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2011
Ηλικία : 54
Τόπος : ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  greg Παρ Σεπ 23, 2011 8:53 am

anixneftis έγραψε:Δωστε τα φωτα σας,καθως θελω να αλλαξω την εξατμισουλα μου και να βαλω βελτιωμενη.Δεν ξερω τι παιζει αλλου αλλα εδω (γιαννενα) για μια acrapovitc ζητανε <παπαδες> ακουσα για καποιον στη Θεσ/νικη που ειδικευεται σε χειροποιητες και δεν ειναι πολυ ακριβος,αλλα φτιαχνει ως επο το πληστον εξατμισεις και χαρτογραφηση εγκεφαλου για aprilia pigasos.
βεβαια μου ειπανε οτι δεν εχει προβλημα να φτιαξει για οποια μηχανη ......

εδω κοιταξες? https://freewind-bikers.forumgreek.com/t9-topic

καταλαθος δεν μπηκε στα τεχνικα θεματα αλλα θα το μεταφερω..
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  johnxf Παρ Σεπ 23, 2011 8:09 pm

free έγραψε:
anixneftis έγραψε:Δωστε τα φωτα σας,καθως θελω να αλλαξω την εξατμισουλα μου και να βαλω βελτιωμενη.Δεν ξερω τι παιζει αλλου αλλα εδω (γιαννενα) για μια acrapovitc ζητανε <παπαδες> ακουσα για καποιον στη Θεσ/νικη που ειδικευεται σε χειροποιητες και δεν ειναι πολυ ακριβος,αλλα φτιαχνει ως επο το πληστον εξατμισεις και χαρτογραφηση εγκεφαλου για aprilia pigasos.
βεβαια μου ειπανε οτι δεν εχει προβλημα να φτιαξει για οποια μηχανη ......

εδω κοιταξες? https://freewind-bikers.forumgreek.com/t9-topic

καταλαθος δεν μπηκε στα τεχνικα θεματα αλλα θα το μεταφερω..
Σωστός ο προλαλήσαντας. Τσέκαρε το παραπάνω θέμα όπου βρίσκεται και εδώ είμαστε για ανάπτυξη και πάλι.
Εγώ έχω τοποθετήσει μια της Ελληνικής racetech αλλά επειδή την έβαλα όσο το μηχανάκι είναι στο συνεργείο και ακόμη δεν έχει βγει Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil δεν έχω και άποψη για συμπεριφορά και ένταση θορύβου. .
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  Επισκέπτης Δευ Σεπ 03, 2012 3:50 am

ειπα και γω να γυαλισω την εξατμιση....
αφου ειχα χρονο στις διακοπες λεω δεν τη βγαζω να μου δινει χερι καλυτερα
, λυνω πλαστικα βιδες και περνω το λαιμο στο χερι και η απορια μου:
το τελικο με το λαιμο εναι δυο κομματια ή για καποιο λογο δεν εχει κοληθει????
χωριζει μπαινοντας ο ενας σωληνας μεσα στον αλλον στο σημειο που ειναι το πισω αμορτισερ...ειναι ετσι ή πρεπει
να παω σε εξατμισα και ειναι και αυτος ο λογος που
μου κανει πολλα σκασηματα περνωντας αερα απο κει (λεω εγω)?

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  johnxf Δευ Σεπ 03, 2012 5:12 am

spurοsk έγραψε:ειπα και γω να γυαλισω την εξατμιση....
αφου ειχα χρονο στις διακοπες λεω δεν τη βγαζω να μου δινει χερι καλυτερα
, λυνω πλαστικα βιδες και περνω το λαιμο στο χερι και η απορια μου:
το τελικο με το λαιμο εναι δυο κομματια ή για καποιο λογο δεν εχει κοληθει????
χωριζει μπαινοντας ο ενας σωληνας μεσα στον αλλον στο σημειο που ειναι το πισω αμορτισερ...ειναι ετσι ή πρεπει
να παω σε εξατμισα και ειναι και αυτος ο λογος που
μου κανει πολλα σκασηματα περνωντας αερα απο κει (λεω εγω)?
Σπύρο έτσι είναι εργοστασιακά όλες οι εξατμίσεις. Δεν έχει πρόβλημα αλλά στην ένωση που αναφέρεις κάτω από το δεξί σου μπούτι Smile πρέπει να υπάρχει και ένας κολιές σύσφιξης. Αυτό αν δεν το έχεις καλό είναι να πάρεις ένα από εξατμισά και να το τοποθετήσεις.... Αν τυχόν σου λείπει αυτό είναι και ένας λόγος των σκασιμάτων που αναφέρεις..
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  Επισκέπτης Δευ Σεπ 03, 2012 5:17 am

οχι john δεν υπαρχει κολιες θα του βαλω εναν...με το κολιε
θα σφυξει εχει κακαμια φλατζα κατι αλλο εγω δεν βρηκα κατι..θα παω να παρω
για μπροστα ενα δαχτυλιδι που εχει...οτι λυνω κοιταω να αλλαζω οτι αλλαζετε..

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  johnxf Δευ Σεπ 03, 2012 5:38 am

spurοsk έγραψε:οχι john δεν υπαρχει κολιες θα του βαλω εναν...με το κολιε
θα σφυξει εχει κακαμια φλατζα κατι αλλο εγω δεν βρηκα κατι..θα παω να παρω
για μπροστα ενα δαχτυλιδι που εχει...οτι λυνω κοιταω να αλλαζω οτι αλλαζετε..
Σπύρο για να μην σε μπερδέψω με τις εικόνες είναι ο ίδιος με ένα κολιέ υδραυλικού τύπου αλλά όλοι οι εξατμισάδες έχουν για αυτόν τον σκοπό. Εντός της σωλήνας του λαιμού υπάρχει περιμετρικά ένα γκρι σαν φλάτζα που στεγανοποιεί όσο μπορεί την ένωση των 2 σωληνών με αυτή του τελικού.. Βέβαια αν αυτό δεν υπάρχει και πάλι δεν υπαρχει λόγος. Αν θες την γνώμη μου και αν είναι εφικτό λύσε στα χέρια σου το κομμάτι το μπροστά. Με αυτό στα χέρια πας σε έναν εξατμισά για να σου δώσει κολιέ στην σωστή διασταση και πρίν φύγεις εντός του σωλήνα αυτού αν δεν έχεις αυτήν την γκρι ''φλάτζα'' πες του να σου ρίξει λίγο κολα που έχουν για τις εξατμίσεις. Αν σου στάξει λίγο μέσα περιμετρικά βάλτης δάχτυλο Smile Smile και απλωσε την εσύ στα τοιχώματα του σωλήνα καλά.. Αυτό έχω κάνει και εγώ για καλύτερη στεγανότητα.. Όσο και χάλια να έχει μπει μόλις της βάλεις μέσα τον σωλήνα του τελικού όση δεν χρειάζεται από την κόλλα θα στην πετάξει δουλέυοντας το μοτέρ.. Η υπόλοιπη θα σου προσφέρει καλύτερη στεγανότητα από το τίποτα και εννοείται πως αυτού κάνει πατούρα θα είναι μια για πάντα έτσι. Θα πάρει την φόρμα της και θα είναι πάντα εκεί... Δεν πρόκειται εννοείται να μην μπορείς να την ξαναβγάλεις ποτέ... Για να είσαι απόλυτα σίγουρος για το αποτέλεσμα πάρε και τα 2 κομμάτια μαζί σου.. Διαλέγετε κολιέ σου βάζει κόλλα και την διαδικασία με το δάχτυλο την κάνεις με τον άλλο μισό σωλήνα αφού τον έχεις μαζί σου.. Θα τον βάλεις μέσα μέχρι να τερματίσει θα το στρίψεις λίγο να κάνει έναν κύκλο και να απλωθει παντού και το ξαναβγάζεις.. Τα βάζεις πάνω στην μάρκα και την βάζεις να δουλέψει την άλλη μερα που θα έχει στεγνώσει καλά το υλικό ... Κόστος δικό μου 5 ευρά για όλα τα παραπάνω
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  Επισκέπτης Τρι Σεπ 04, 2012 9:46 am

thanks john...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  johnxf Παρ Σεπ 07, 2012 3:08 pm

Σπύρο έκανες τίποτα ή όχι ακόμη?
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  Επισκέπτης Τετ Σεπ 12, 2012 11:43 am

ακομη Γιαννη λογο δουλειας δεν προλαβαινω......

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  Επισκέπτης Τετ Δεκ 05, 2012 12:32 pm

help προβλημα...σημερα παρατηρησα οτι ο λαιμος της εξατμησης
μπροστα εκει που βιδωνει γινεται σε 2 λεπτα κατακοκκινος , στο ρελαντι...
τι σημαινει αυτο κακη καυση πρεπει να το κουναω ή οχι ...αυριο
θα μιλησω και με το μηχανικο μου...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Aναζήτηση εξάτμισης Empty Απ: Aναζήτηση εξάτμισης

Δημοσίευση  GodLike Τετ Δεκ 05, 2012 1:55 pm

spurοsk έγραψε:help προβλημα...σημερα παρατηρησα οτι ο λαιμος της εξατμησης
μπροστα εκει που βιδωνει γινεται σε 2 λεπτα κατακοκκινος , στο ρελαντι...
τι σημαινει αυτο κακη καυση πρεπει να το κουναω ή οχι ...αυριο
θα μιλησω και με το μηχανικο μου...

Νομίζω θα σε βοηθήσει http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=79678
GodLike
GodLike

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2012
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγία Παρασκευή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης