suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

καταναλωση

+2
anixneftis
greg
6 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  kostasgatas Σαβ Σεπ 29, 2012 8:58 am

αγορασα χτες το φιλτρο dna απο την καλλιροης με 55 ευρω γιατι εχουν πεσει οι τιμες μου ειπαν.το φορεσα σημερα ευκολα ταιριαζει μια χαρα μου φαινεται οτι το μηχανακι δουλευει πιο γλυκα αρπαζει γρηγοροτερα και μου φαινεται οτι χρειαζεται λιγοτερο γκαζι για ναπιασει ιδις ταχυτητες με το εργοστασιακο.μενει να μετρησω και την καταναλωση σε μερικα γεμισματα και να σας πω.

kostasgatas

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  johnxf Δευ Οκτ 01, 2012 2:20 pm

kostasgatas έγραψε:αγορασα χτες το φιλτρο dna απο την καλλιροης με 55 ευρω γιατι εχουν πεσει οι τιμες μου ειπαν.το φορεσα σημερα ευκολα ταιριαζει μια χαρα μου φαινεται οτι το μηχανακι δουλευει πιο γλυκα αρπαζει γρηγοροτερα και μου φαινεται οτι χρειαζεται λιγοτερο γκαζι για ναπιασει ιδις ταχυτητες με το εργοστασιακο.μενει να μετρησω και την καταναλωση σε μερικα γεμισματα και να σας πω.
Ενδιαφέρουσα η ανάρτηση σου και οι παρατηρήσεις σου.. .. Very Happy
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  Argyris Volos Δευ Μάης 20, 2013 7:45 am

Άλλη μια μέτρηση.
240 χλμ διαδρομή με σταθερή ταχύτητα 120χλμ. Από τα 240 χλμ τα 10 τα έκανα με τέρμα γκάζι και τα άλλα 20 σε βουνό με χωματόδρομο.
Αποτέλεσμα 5,3 λίτρα στα 100 χλμ. Ίσως αν δεν πήγαινα χώμα ή αν δεν το τσίτωνα να έκαιγε 5,1 λίτρα.
Αν και ρύθμισα βαλβίδες δεν είδα και καμιά τρελλή διαφορά στην κατανάλωση.
Τώρα μένει η ρύθμιση και ο συγχρονισμός του καρμπυρατέρ.
Να πώ επίσης ότι μέσα στην πόλη με πολύ συντηρητική οδήγηση έκαψε 5,5 λίτρα / 100χλμ.
Άντε να δούμε τι θα γίνει.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  Argyris Volos Πεμ Ιουλ 11, 2013 11:34 am

Σήμερα έγινε καθαρισμός συγχρονισμός και ρύθμιση καρμπυρατέρ. Κόστος 60 ευρώ.
Αύριο θα πάω ένα ταξιδάκι και φυσικά θα γίνει η σχετική μέτρηση για κατανάλωση. Τα αποτελέσματα την Δευτέρα.
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  Argyris Volos Δευ Ιουλ 15, 2013 1:45 pm

Τελικά επειδή δεν έγινε καλή δουλειά στο καρμπυρατέρ (δυστυχώς) άφησα τη μηχανή σε άλλο μάστορα να δούμε τι θα γίνει.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Αυγ 04, 2013 4:35 am

Τελικά αλλάχτηκαν οι βάσεις του καρμπυρατέρ που ήταν λίγο σκισμένες (80 ευρώ) και ρυθμίστηκε και το καρμπυρατέρ. Σύνολο 150 ευρουλάκια τα οποία ακόμα τα κλαίω. Πάντως δουλεύει λίγο καλύτερα στο ρελαντί αλλά νομίζω ότι δεν έχει το άρπαγμα που είχε. Λίγο που το έτρεξα έπιασε κατ' ευθείαν τα 145-150. Μένει να δω και την κατανάλωση. Αναμονή μέχρι την επόμενη μέτρηση.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

καταναλωση - Σελίδα 2 Empty Απ: καταναλωση

Δημοσίευση  kostasgatas Τρι Σεπ 17, 2013 11:19 am

σε ταξιδι αθηνα αρτα με ταχυτητες 120-130 εκαψε 5,7 λιτρα στα 100.στην επιστροφη πηγαινοντας με 110 εκαψε 5,2.τοσο καιρο ειχα χαλασμενο τον ατερμονα πρωτον γιατι καποιος βουλκανιζατερας μου εσπασε τα δοντια του πλαστικου γραναζιου που ειναι μεσα στον τροχο και καποιος αλλος τραυματισε το καλωδιο.επειδη δεν δουλευε πριν αλλαξω ολο τον ατερμονα δοκιμασε ο μαστορας αφου του ειπα οτι ετσι κι αλλιως δεν δουλευει κοβοντας το καλωδιο(μεσα εχει 3 καλωδια)και αλλαζοντας μεγαλο τμημα να δουλεψει κανονικα.για αυτο λοιπον προσοχη γιατι ο ατερμονας εχει 125 ευρω κι ειναι κριμα να τον αλλαξει κανεις απο βλακεια μαστορα.το δε γραναζι εχει 30 ευρω.

kostasgatas

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης