suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Υποψηφιος κατοχος...

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  Panagiotis_K Σαβ Σεπ 01, 2012 12:08 pm

Χαιρετιζω το φορουμ των κατοχων Freewind!

Το ονομα μου ειναι Παναγιωτης και μενω στην Πετρουπολη

Εχω αποφασισει να αγορασω και εγω ενα freewind για καθημερινες μετακινησεις απο Πετρουπολη προς Χαλανδρι, για συχνα κοντινα ταξιδακια Κυμη και Καρυστο, αλλα και για ταξιδακι Θεσσαλονικη μια φορα το χρονο. Γενικοτερα το ζητουμενο μου ειναι η οικονομικη και ανετη μετακινηση. Η προηγουμενη μηχανη που ειχα στην κατοχη μου ηταν ενα kawasaki kle 250.
Θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο, τι να κοιταξω, τι μπορει να ζητησει απο την εμπειρια σας και ποια πραγματικα ειναι η αξια του που πρεπει να διαπραγματευθω.

car.gr/classifieds/bikes/view/2500704/

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και ελπιζω συντομα να γραφω και εγω τις πρωτες εντυπωσεις μου!

Panagiotis_K

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Petroupoli, Athens, Greece, Earth

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  johnxf Κυρ Σεπ 02, 2012 9:14 am

Φίλτατε Παναγιώτη καλώς ήρθες στην παρέα μας και εσύ έστω και σαν προσωρινός επισκέπτης.. Με το καλό η αγορά σου και σύντομα όπως λες και εσύ και να γράφεις ως κάτοχος..Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει αλλαχθεί η φλάτζα της κεφαλής με μεταλλική όπωσδήποτε γιατί αν τυχόν δεν βγάζει τώρα λάδι γιατί το έχουν καθαρίσει είτε γιατί απλά δεν βγάζει θα σε ταλαιπωρησει κάποια στιγμή στο μέλλον.. Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι τα προφανή δηλαδή να μην είναι στραβό κλπ κλπ.. Επίσης κάτι ακόμη αν και οι απόψεις μπερδέυονται μέσα στο φόρουμ εγώ σαν κάτοχος αλλά και σαν φίλος με κάτοχους άλλους εδώ Τρίπολη τους έχει συστήσει ένας μάστορας την αλλαγή καδένας στα 25000 χλμ.. Εξέτασε τα όλα καλά και πράξε αναλόγως.. Όσον αφορά την αγορά σου να σε ενημερώσω φιλικά πάντα πως δίνω εγώ το δικό μου και είναι αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2756034/ με τιμή σαν και αυτή που εδειξες στην αγγελία του μαντρά με πλήρη ανακατασκευή μετά από μαλακία δική μου μέχρι και αλλαγή πιστονιού, καδένας, βαλβίδων κλπ κλπ... Ρίξε μία ματιά και πες μου ότι θες για το οτιδήποτε.. Έχω το προηγούμενο μοντέλο αλλά με αλλαγή αλυσιδογράναζων - μπαταρίας - τακάκια - βαλβίδες + τα υπόλοιπα μοτερικά - καθαρισμό καρμπυρατέρ - λιγότερα πραγματικά χιλιόμετρα - πρώτη άδεια 2002 - αλλαγή λαδιών αυστηρά κάθε 1000χλμ, με διπλό σταντ με μπαγκαζιέρα για 2 κράνη κάλτσες στα πιρούνια για προστασία λάδια φίλτρα μπουζί πριν περίπου 500χλμ παίρνεις με τα ίδια λεφτά ένα μηχανάκι που αν εμπιστέυεσαι αυτά που γράφω δεν αλλάζεις ούτε λάδια.. Και εννοείται πως μέχρι περίπου τα 32000 το μηχανάκι στρωνόταν... Το περνεις και φεύγεις.. Σκέψου το γιατί αφού οικονομικά φτάνεις μέχρι εκεί έχεις επιλογές να κινηθείς Very Happy
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Σεπ 02, 2012 2:18 pm

Παναγιώτη γειά σου. Να σου πω κι εγώ την εμπειρία μου. Στην αρχή έψαχνα κάτι σαν το δικό σου και κατέληξα στο freewind.

Αν έχεις κατασταλάξει για τη χρήση που το θέλεις και σου αρέσει και εξωτερικά τότε θα σου πω τι συνέβη με εμένα.

Στο μηχανάκι έχω βάλει 600 ευρώ εξτρά πράγματα γιατί δεν φαίνονταν κάποιες βλάβες ή δεν ήξερα να κοιτάξω.

Το αγόρασα 1700 ευρώ πέρσι τον Ιούλιο. Τα λάστιχα, παρόλο που το πέλμα ήταν σαν απάτητο, ήταν του 2004. Όταν τα πρόσεξα την είχα ήδη αγοράσει. 245 ευρώ τα λάστιχα. 85 ευρώ οι χούφτες. 150 ευρώ ρουλεμάν τιμονιού και πίσω τροχού, 40 ευρώ μπαταρία, 50 ευρώ τακάκια μπρος πίσω και ακούγεται και το κόμπλερ της μίζας που κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή. Επίσης δακρύζει λίγο λάδι από τη φλάτζα των εκκεντροφόρων.

Αν όλα αυτά ήταν εντάξει από την αρχή τότε θα έπρεπε να πληρώσω για το μηχανάκι τουλάχιστον 2300 ευρώ.

Όταν κάποιος το δίνει 1000 ή 1300 σε τι κατάσταση βρίσκεται; Αν είναι τρακαρισμένο; Αν έχει ζημιά που την ξέρει ο ιδιοκτήτης και δεν φαίνεται και φανεί μετά;

Χωρίς να έχω να κερδίσω τίποτα θα έλεγα να σκεφτείς σοβαρά την πρόταση του Γιάννη να πάρεις το δικό του μηχανάκι. Και ο ένας θα αγοράσει ένα μηχανάκι που του αρέσει και ο άλλος θα πάρει τα χρήματα που χρειάζεται.

Αν διαβάσεις και το φόρουμ θα δεις ότι το προσέχει.

Αυτά από μένα, καλές αγορές.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  johnxf Δευ Σεπ 03, 2012 5:14 am

johnxf έγραψε:Φίλτατε Παναγιώτη καλώς ήρθες στην παρέα μας και εσύ έστω και σαν προσωρινός επισκέπτης.. Με το καλό η αγορά σου και σύντομα όπως λες και εσύ και να γράφεις ως κάτοχος..Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει αλλαχθεί η φλάτζα της κεφαλής με μεταλλική όπωσδήποτε γιατί αν τυχόν δεν βγάζει τώρα λάδι γιατί το έχουν καθαρίσει είτε γιατί απλά δεν βγάζει θα σε ταλαιπωρησει κάποια στιγμή στο μέλλον.. Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι τα προφανή δηλαδή να μην είναι στραβό κλπ κλπ.. Επίσης κάτι ακόμη αν και οι απόψεις μπερδέυονται μέσα στο φόρουμ εγώ σαν κάτοχος αλλά και σαν φίλος με κάτοχους άλλους εδώ Τρίπολη τους έχει συστήσει ένας μάστορας την αλλαγή καδένας στα 25000 χλμ.. Εξέτασε τα όλα καλά και πράξε αναλόγως.. Όσον αφορά την αγορά σου να σε ενημερώσω φιλικά πάντα πως δίνω εγώ το δικό μου και είναι αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2756034/ με τιμή σαν και αυτή που εδειξες στην αγγελία του μαντρά με πλήρη ανακατασκευή μετά από μαλακία δική μου μέχρι και αλλαγή πιστονιού, καδένας, βαλβίδων κλπ κλπ... Ρίξε μία ματιά και πες μου ότι θες για το οτιδήποτε.. Έχω το προηγούμενο μοντέλο αλλά με αλλαγή αλυσιδογράναζων - μπαταρίας - τακάκια - βαλβίδες + τα υπόλοιπα μοτερικά - καθαρισμό καρμπυρατέρ - λιγότερα πραγματικά χιλιόμετρα - πρώτη άδεια 2002 - αλλαγή λαδιών αυστηρά κάθε 1000χλμ, edit έχει και αλλαγμένη μίζα με διπλό σταντ με μπαγκαζιέρα για 2 κράνη κάλτσες στα πιρούνια για προστασία λάδια φίλτρα μπουζί πριν περίπου 500χλμ παίρνεις με τα ίδια λεφτά ένα μηχανάκι που αν εμπιστέυεσαι αυτά που γράφω δεν αλλάζεις ούτε λάδια.. Και εννοείται πως μέχρι περίπου τα 32000 το μηχανάκι στρωνόταν... Το περνεις και φεύγεις.. Σκέψου το γιατί αφού οικονομικά φτάνεις μέχρι εκεί έχεις επιλογές να κινηθείς Very Happy
Πέμπτη απόγευμα το μηχανάκι θα είναι διαθέσιμο μέχρι Ελευσίνα αν θες να το δεις..
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  Panagiotis_K Δευ Σεπ 03, 2012 2:09 pm

Αγαπητε JohnXf

Μολις μου προσθεσες αλλο ενα δηλημα Smile

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η μηχανη σου με ολα αυτα που λες και απο αυτα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ ειναι σε πραγματικα αριστη κατασταση και σιγουρα θα προτημησω ενα μηχανακι τοσο προσεγμενο και με τοσα πραγματα επανω του απο το να παρω ενα που θα ειναι γυμνο και οπως σωστα ειπε και ο Αργυρης να πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα για να βαλω τα βασικα πραγματα. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι το δελεαρ του μαντρα σχετικα με τον τροπο πληρωμης (1000 ευρω προκαταβολη και 4 γραμματια των 200 ευρω) ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας γιατι δεν σας κρυβω οτι δεν εχω ολα τα χρηματα μαζεμενα και το μηχανακι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα. Απο την αλλη βεβαια οπως ειπα και ποιο πανω θα προτημησω ενα πραγματικα περιποιημενο μηχανακι απο ιδιωτη απο το να παρω ενα απροσωπο απο μαντρα. Θα προτημουσα βεβαια το ποιο καινουργιο μοντελο αλλα ειμαι αρκετα προσγειωμενος και ξερω οτι αυτο ειναι μεσα στο μυαλο μου.

Δεν θα εχω χρονο λογο δουλειας την τεταρτη να ερθω να το δω, κατεβαινω ομως πολυ συχνα Τριπολη λογο δουλειας και σιγουρα πριν αποφασισω θα εχω δει και το δικο σου. Μεταξυ μας ειναι η πρωτη μου επιλογη. Smile
Οπως ειπα και πριν το μονο που με προβληματιζει ειναι το οικονομικο. Παω να ψαξω τις τσεπες μου...

Καλο σας βραδυ και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Panagiotis_K

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Petroupoli, Athens, Greece, Earth

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  greg Δευ Σεπ 03, 2012 10:44 pm

Παναγιωτη γεια σου και απο μένα και καλως ηρθες στο φορουμ..

το μηχανακι του johnxf μην το παρεις γιατι θα τον χάσουμε απο το φορουμ. Very Happy Very Happy

εκτος και αν μαζι με το μηχανακι παρεις και την θεση του στο φορουμVery Happy Very Happy



τωρα για τα τεχνικα με καλυψαν τα παιδια. αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να παρεις ενα προσεγμενο freewind γιατι τα εχει τα χρονακια του και αν ειναι ταλαιπωρημενο θα εχεις μικροπροβληματα..

κατα τα αλλα το freewind ειναι ενα πολυ τιμιο μηχανακι παει χωμα,παει ασφαλτο,παει ταξιδι ειναι ευελικτο στην πολη, εχει εναν πολυ αξιοπιστο κινητηρα και εχει πολυ χαμηλη τιμη για ολα αυτα που προσφερει..

στα μειον ειναι οτι δεν εχει πολυ καλα φρενα,φωτα, το μονο σταντ ειναι για τα πανηγυρια(μην το εμπιστευεσαι). και το προβλημα με τη διαροη απο την κεφαλη το οποιο εμενα μετα απο 50000 δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα, ασε που φτιαχνεται πανευκολα..

γενικα ειναι ειναι ενα πολυ καλο και αξιοπιστο μηχανακι χωρις ομως να ειναι το "εργαλειο". ειναι σχετικα μετριο σε πολλους τομεις..

αυτα και απο μενα, ελπιζω να σε βοηθησαμε..
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  johnxf Τρι Σεπ 04, 2012 4:12 am

Panagiotis_K έγραψε:Αγαπητε JohnXf

Μολις μου προσθεσες αλλο ενα δηλημα Smile

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η μηχανη σου με ολα αυτα που λες και απο αυτα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ ειναι σε πραγματικα αριστη κατασταση και σιγουρα θα προτημησω ενα μηχανακι τοσο προσεγμενο και με τοσα πραγματα επανω του απο το να παρω ενα που θα ειναι γυμνο και οπως σωστα ειπε και ο Αργυρης να πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα για να βαλω τα βασικα πραγματα. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι το δελεαρ του μαντρα σχετικα με τον τροπο πληρωμης (1000 ευρω προκαταβολη και 4 γραμματια των 200 ευρω) ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας γιατι δεν σας κρυβω οτι δεν εχω ολα τα χρηματα μαζεμενα και το μηχανακι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα. Απο την αλλη βεβαια οπως ειπα και ποιο πανω θα προτημησω ενα πραγματικα περιποιημενο μηχανακι απο ιδιωτη απο το να παρω ενα απροσωπο απο μαντρα. Θα προτημουσα βεβαια το ποιο καινουργιο μοντελο αλλα ειμαι αρκετα προσγειωμενος και ξερω οτι αυτο ειναι μεσα στο μυαλο μου.

Δεν θα εχω χρονο λογο δουλειας την τεταρτη να ερθω να το δω, κατεβαινω ομως πολυ συχνα Τριπολη λογο δουλειας και σιγουρα πριν αποφασισω θα εχω δει και το δικο σου. Μεταξυ μας ειναι η πρωτη μου επιλογη. Smile
Οπως ειπα και πριν το μονο που με προβληματιζει ειναι το οικονομικο. Παω να ψαξω τις τσεπες μου...

Καλο σας βραδυ και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Οκ Παναγιώτη όπως νομίζεις εσύ καλύτερα γιατί εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου.. Το μηχανάκι είναι ακόμη διαθέσιμο έτσι για την ιστορία και την Πέμπτη θα περάσω από Μανδρα Ελευσίνα.. Καλή αγορά σε ότι προχωρήσεις και εδώ είμαστε πάλι..
johnxf
johnxf

Αριθμός μηνυμάτων : 288
Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Υποψηφιος κατοχος... Empty Απ: Υποψηφιος κατοχος...

Δημοσίευση  Panagiotis_K Τρι Σεπ 04, 2012 11:56 am

johnxf έγραψε:
Panagiotis_K έγραψε:Αγαπητε JohnXf

Μολις μου προσθεσες αλλο ενα δηλημα Smile

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η μηχανη σου με ολα αυτα που λες και απο αυτα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ ειναι σε πραγματικα αριστη κατασταση και σιγουρα θα προτημησω ενα μηχανακι τοσο προσεγμενο και με τοσα πραγματα επανω του απο το να παρω ενα που θα ειναι γυμνο και οπως σωστα ειπε και ο Αργυρης να πρεπει να δωσω αρκετα χρηματα για να βαλω τα βασικα πραγματα. Η αληθεια βεβαια ειναι οτι το δελεαρ του μαντρα σχετικα με τον τροπο πληρωμης (1000 ευρω προκαταβολη και 4 γραμματια των 200 ευρω) ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας γιατι δεν σας κρυβω οτι δεν εχω ολα τα χρηματα μαζεμενα και το μηχανακι το χρειαζομαι σχετικα αμεσα. Απο την αλλη βεβαια οπως ειπα και ποιο πανω θα προτημησω ενα πραγματικα περιποιημενο μηχανακι απο ιδιωτη απο το να παρω ενα απροσωπο απο μαντρα. Θα προτημουσα βεβαια το ποιο καινουργιο μοντελο αλλα ειμαι αρκετα προσγειωμενος και ξερω οτι αυτο ειναι μεσα στο μυαλο μου.

Δεν θα εχω χρονο λογο δουλειας την τεταρτη να ερθω να το δω, κατεβαινω ομως πολυ συχνα Τριπολη λογο δουλειας και σιγουρα πριν αποφασισω θα εχω δει και το δικο σου. Μεταξυ μας ειναι η πρωτη μου επιλογη. Smile
Οπως ειπα και πριν το μονο που με προβληματιζει ειναι το οικονομικο. Παω να ψαξω τις τσεπες μου...

Καλο σας βραδυ και παλι σας ευχαριστω για την βοηθεια

Οκ Παναγιώτη όπως νομίζεις εσύ καλύτερα γιατί εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου.. Το μηχανάκι είναι ακόμη διαθέσιμο έτσι για την ιστορία και την Πέμπτη θα περάσω από Μανδρα Ελευσίνα.. Καλή αγορά σε ότι προχωρήσεις και εδώ είμαστε πάλι..

Γιαννη εχεις pm.

Panagiotis_K

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Petroupoli, Athens, Greece, Earth

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης