suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

φρεσκαρισμα freewind

+6
Argyris Volos
stas
karapan
irakliszs
johnxf
dimpapag3
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Σαβ Μαρ 16, 2013 8:11 am

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Δευ Μαρ 25, 2013 8:02 am

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Δευ Μαρ 25, 2013 8:04 am

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  karapan Τετ Μαρ 27, 2013 11:15 am

μια χαρα το πας!!!
karapan
karapan

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012
Τόπος : Ιλιον

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Απρ 05, 2013 4:22 am

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty στεγνωμα

Δημοσίευση  stas Παρ Απρ 05, 2013 5:46 am

ωραιες φωτογραφίες αλλα αυτό που παρατήρησα ,,για να στεγνώση απο τη βαφη δεν πρέπει να κάθετε έξω γιατι γεμίζει σκονες κ σκουπιδάκια
stas
stas

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2011
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΤΤΙΚΗ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Απρ 05, 2013 12:52 pm

εχεις δικιο.αλλα δεν ειπαρχη χωρος.....ευτυχως παντος γιατι εχει απνοια ο καιρος και το ασταρι ειναι ταχυστεγνωστο και σε 10 λεπτακια ειναι ενταξη!!!!
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Επισκέπτης Δευ Μάης 27, 2013 12:52 pm

αφου τελειωσαμε με τα πάινα καγκελα τριψιμο βαψιμο,πολυ καλο το αποτελεσμα με
το χρωμα μαυρο ακρυλικο,προχωραμε .....ειναι υπο επιδιωρθωση τα πλαινα ιδερα για τα σαμαρια
γιατι περυσι ειχαν γινει βιαστικα,σημερα μπηκε καινουριο γραναζι πισω jt 41 δοντια για να πηγαινουμε πιο
ανετα εθνικη πηραμε 10 χιλιομετρα περιπου, ερχετε η ωρα των αλαρμ....περιμενω απο ενα φιλο ενα κυκλωμα για αλαρμ μοτο και θα εχουμε και αλαρμ....θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει που ειναι το ρελε τον φλας να μην λεινω πλαστικα τζαμπα και παω ψαχνωντας???για ολα αναμενετε φωτο...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Argyris Volos Τετ Μάης 29, 2013 1:25 pm

Σπύρο πες μας πόσα δόντια είχε το παλιό γρανάζι.
Άλλαξες και αλυσίδα; επειδή λένε ότι πάνε πακέτο.
Χρειάστηκε να προσθέσεις συνδέσμους;
Εγώ έχω σκοπό να αλλάξω το μικρό γρανάζι μπροστά με ένα δόντι περισσότερο.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Επισκέπτης Πεμ Μάης 30, 2013 2:05 am

φοραει 15 μπροστα 43 πισω...υπαρχει σετ ολα μαζι 15/43 +αλυσιδα αλλα
και ξεχωρηστα....και γω το μπροστινο ηθελα να αλλαξω αλλα εφαγα ολη την αθηνα 16αρι μπροστα ολοι μου λεγαν οτι δεν
βγαινει και ετσι αλλαξα το πισω που υπηρχε γιατι το φοραει και το dr..
ηταν αλλαγμενη η αλυσιδα και γραναζια γι αυτο αλλαξα μονο το πισω αλλιως θα αλλαζα και μπροστινο +αλυσιδα....

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  karapan Πεμ Ιουν 06, 2013 10:19 am

spurοsk έγραψε:αφου τελειωσαμε με τα πάινα καγκελα τριψιμο βαψιμο,πολυ καλο το αποτελεσμα με
το χρωμα μαυρο ακρυλικο,προχωραμε .....ειναι υπο επιδιωρθωση τα πλαινα ιδερα για τα σαμαρια
γιατι περυσι ειχαν γινει βιαστικα,σημερα μπηκε καινουριο γραναζι πισω jt 41 δοντια για να πηγαινουμε πιο
ανετα εθνικη πηραμε 10 χιλιομετρα περιπου,

Πως συμπεριφερετα ιστις χαμηλες στροφες με το μικροτερο πισω γραναζι? Εχει χασει πολυ σε ροπη?
karapan
karapan

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012
Τόπος : Ιλιον

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Επισκέπτης Δευ Ιουν 10, 2013 3:54 am

συγουρα εχει χασει λιγο σε μπαμ αλλα ειναι στο τι ζηταει ο καθενας...
εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ να μην πηγαινει τσιτα εθνικη...τωρα ειμαι στις δοκιμες
για να δω και που πηγε η καταναλωση πηγαινοντας με 130-140 με λιγοτερες στροφες...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  karapan Δευ Ιουν 10, 2013 11:49 pm

spurοsk έγραψε:συγουρα εχει χασει λιγο σε μπαμ αλλα ειναι στο τι ζηταει ο καθενας...
εμενα με ενδιαφερει πιο πολυ να μην πηγαινει τσιτα εθνικη...τωρα ειμαι στις δοκιμες
για να δω και που πηγε η καταναλωση πηγαινοντας με 130-140 με λιγοτερες στροφες...

Αγαπητε Σπυρο, αναμενω τα αποτελεσματα με ιδιαιτερο ενδιαφερον
karapan
karapan

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012
Τόπος : Ιλιον

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Angelo.Zerv Σαβ Ιουν 15, 2013 10:27 am

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να εκφέρω μια γνώμη για την τελική μετάδοση. Τη μηχανή την αγόρασα μεταχειρισμένη με γρανάζωμα απο DR, δηλαδή 15-41. Δεν έχω αλλάξει ακόμα τίποτα γιατί είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Οδήγησα όμως ένα freewind με 15-43 (το σωστό γρανάζωμα) και μου άρεσε περισσότερο. Το σοβαρότερο απο όλα έιναι ότι δεν έχει καθόλου σκορτσάρισμα και γενικά η μοτοσυκλέτα περπατάει καλύτερα και πιο ευχάριστα με 43 δόντια πίσω.

Μετά απο μελέτη κατάλαβα ότι το freewind δεν περπατάει καλά με το κοντό γρανάζωμα, σε αντίθεση με το DR, γιατί έχει παραπάνω δύναμη και το μοτέρ είναι λιγότερο ελαστικό κυρίως στις χαμηλομεσαίες όπου δεν μπορεί να επιταχύνει απο χαμηλά, χωρίς το χαρακτηριστικό και άκρως επικίνδυνο για την υγεία του κινητήρα μας (μπιέλα), σκορτσάρισμα. Στα ψηλά δεν τίθεται θέμα και είναι όλα οκ. Με το μακρύ γρανάζωμα δεν πρέπει να αφήνεις τον κινητήρα χαμηλά και πάντα να είναι στο σωστό εύρος στροφών έτσι ώστε να επιταχύνεις, κάτι το οποίο μπορεί να γίνει κουραστικό σε συνθήκες πόλης.

Οπότε, το προτίνω για κάποιον που θέλει να κάνει μακρυνές διαδρομές, αλλά όχι για κάποιον που το χρησιμοποιεί καθημερινά κυρίως μέσα σε πόλη και γενικά σε μικρές αποστάσεις.

Φιλικά, Άγγελος.
Angelo.Zerv
Angelo.Zerv

Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Επισκέπτης Κυρ Ιουν 16, 2013 4:01 am

σωστος angelo μετα απο 2 βδομαδες που εχω το 15/41
αυτο διαπαστωνω και γω αλλα δεν εχω μπλεξει πολυ στη κινηση
κινουμε συνεχεια κηφισο και εμενα μου κανει, πηγαινει πιο ξεκουραστα πχ με 120-130
για αυτο ειχα αναφερει πιο πανω αναλογος τι ζηταει καποιος , αν καποιος πχ κινητε σε βουνο
δεν κανει με τιποτα 15/41 και ισως να θελει και 14/43...οσο αναφορα τα σκορτσαρισματα
θεμα συνηθειας ειναι νομιζω  δηλ εκει που επεφτε η τριτη στις 2500-3000 και δεν ειχες θεμα
τωρα πρεπει να κατεβαζω 2α για να μην σκορτσαρει...Και γω υπο δοκιμη το εχω
μετα το καλοκαιρι αν δεν μεινω ευχαριστημενος και απο θεμα καταναλωσης θα βαλω παλι
το αλλο...ο μηχανικος μου που μου το εβαλε μου ειπε οτι δεν εχει καποιο θεμα το μοτερ..
εσυ angelo τι βλεπεις στη καταναλωση?

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  Angelo.Zerv Κυρ Ιουν 16, 2013 5:42 am

Η κατανάλωση είναι λιγότερο 5λιτ./100χιλ. με ταχύτητες μέχρι 120. Συνήθως περνάω τα 300 χιλιόμετρα δίχως να γυρίσω ρεζέρβα (καταναλώνω 14,5 λιτρα βενζίνης) (100*14,5/300=4,833). Να τονίσω όμως ότι οι ταχύτητες είναι μικρές και η συνολική χρήση της μοτοσυκλέτας χαρακτηρίζεται ήπια. Επίσης την χρησιμοποιώ ελάχιστα εντός πόλης και τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι από και προς το χωριό μου (αυτός ήταν και ο λόγος που την πήρα), σε επαρχιακό δρόμο.

Μεγάλο ρόλο επίσης στην κατανάλωση παίζει και η ποιότητα του καυσίμου. Έχει τύχει να μην ξεπεράσω τα 240 χιλ. και να γυρίσω ρεζέρβα κάτω απο τις ίδιες οδηγικές συνθήκες. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για αυτό και το πρόσεξα. Δεν ξαναέβαλα βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο και ούτε θα ξαναβάλω φυσικά.

Επίσης καλό είναι να αναφερθεί ότι οι μονοκύλινδροι κινητήρες έχουν πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στην κατανάλωση ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης. Σε περίπτωση που οι ταχύτητες περάσουν τα 130-140 χιλ. αυξάνεται δραματικά.

Το μοτέρ όντως δεν έχει θέμα αρκεί όπως είπαμε να αποφεύγονται τα σκορτσαρίσματα......

"...οσο αναφορα τα σκορτσαρισματα θεμα συνηθειας ειναι νομιζω  δηλ εκει που επεφτε η τριτη στις 2500-3000 και δεν ειχες θεμα
τωρα πρεπει να κατεβαζω 2α για να μην σκορτσαρει..."
Πολύ σωστά.

Ένα άλλο θέμα έιναι η τελική.... Πόσα σου έδειχνε το κοντέρ πρίν και πόσο τώρα με αυτό το γρανάζωμα? Το δικό μου περνάει πάντα τα 155 αλλά απο εκεί και μετά είναι σχεδόν τελιωμένο. Μήπως με το 15-43 μπορεί και ανεβάζει παραπάνω στροφές και στο τέλος και παραπάνω χιλιόμετρα? Η απορεία αυτή θα λυθεί σε λίγο καιρό που θα βάλω 15-43.

Το περίεργο είναι ότι όπως είπα στο προηγούμενο post το DR 650 με λιγότερη ιπποδύναμη (κυρίως λόγω τροφοδοσίας) και φυσικά με off χαρακτήρα (και όχι τουριστικό όπως το freewind) φοράει 15-41. Το δικό μας θα ήταν λογικό η μαμά Suzuki να το έχει μακρύτερο λόγω τουριστικού προσανατολισμού αλλά παρόλα αυτά είναι πιό κοντό. Πιστεύω ότι ο κατασκευαστής δεν το έκανε στην τύχη.
Angelo.Zerv
Angelo.Zerv

Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2012
Ηλικία : 43
Τόπος : Κομοτηνή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Τετ Δεκ 18, 2013 12:48 pm

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Τετ Δεκ 18, 2013 12:53 pm

αν και αργοπορημενα συνεχιζουμε το φρεσκαρισμα του freewind .εδω το βλεπουμε ετοιμω  βαμμενο εχουμε και κοντινο πλανο...εγηνε παντως πολη καλη δουλεια με αυτα τα υλικα.....τωρα ειναι βαμμενο ενα χρονο και ειναι μονιμα διπλα σε θαλλασα και δεν εχει πεταξη καθολου σκουρια ..
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Δεκ 20, 2013 6:27 am

dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Ιαν 03, 2014 1:18 pm

μετα το φρεσκαρισμα που πραγματικα εγινε σαν καινουργιο παμε για αντικατασταση σε κατι πραγματακια που θελουν αντικατασταση ...1 αμορτισερ πισω 2 φλας μπρος και πισω 3 κεντρικος διακοπτης και διακοπτης φωτον και μιζας, ολα εχουν βρεθει τα ανταλλακτικα και συνεχιζουμε
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Κυρ Ιαν 05, 2014 2:44 pm

και ξαφνικα μου ειρθε η ιδεα να του κανω face lift σε μοντελο 2002 απο μοντελο 1999 για αυτη την μετατροπη χρειαζομαστε την βαση ,το φαναρι ,τα πλαινα πλαστικα του φαναριου την βαση τον οργανων ζελατινα και μια μικρη πατεντα μαλλον στα ντουι του φαναριου...εδω θα χρειαστο την βοηθεια σας .οταν αναβουμε την μεγαλη σκαλα των φωτων αναβη μονο ο προτζεκτορας??η και η και η δυο μαζι????
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  GodLike Δευ Ιαν 06, 2014 2:07 am

dimpapag3 έγραψε:και ξαφνικα μου ειρθε η ιδεα να του κανω face lift σε μοντελο 2002 απο μοντελο 1999 για αυτη την μετατροπη χρειαζομαστε την βαση ,το φαναρι ,τα πλαινα πλαστικα του φαναριου την βαση τον οργανων ζελατινα και μια μικρη πατεντα μαλλον στα ντουι του φαναριου...εδω θα χρειαστο την βοηθεια σας .οταν αναβουμε την μεγαλη σκαλα των φωτων αναβη μονο ο προτζεκτορας??η και η και η δυο μαζι????
To σκέφτομαι κι εγώ καιρό τώρα,ποτέ δεν έκατσα να ασχοληθώ πραγματικά..Έχεις δει αν κουμπώνουν όλα όπως πρέπει??πλαστικα φαναριού στα πλαστικά του τεπόζιτου,βάση φαναριού και λοιπά??Όσο για τα φώτα,δεν αλλάζει κάτι.στη μεσαία ανάβουν οι ψείρες,στη μεγάλη οι ψείρες και τα μεγάλα.
GodLike
GodLike

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2012
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγία Παρασκευή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Πεμ Ιαν 09, 2014 1:24 pm

ναι τα πλαστικα του καινουργιου φαναριου ταιριαζουν στα παλια πλαινα του τεποζιτου,αλλα ολλα τα αλλα στα μουτρα αλαζουν ακομα και το πλαισιο του πινακα οργανων....
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  GodLike Παρ Ιαν 10, 2014 7:04 am

dimpapag3 έγραψε:ναι τα πλαστικα του καινουργιου φαναριου ταιριαζουν στα παλια πλαινα του τεποζιτου,αλλα ολλα τα αλλα στα μουτρα αλαζουν ακομα και το πλαισιο του πινακα οργανων....
Έτσι όπως τα λές,προκύπτει ένα κουστουμάκι γύρω στα 4 κατοστάρικα..βάλε κάποια παραπάνω και όταν βρείς κάποιο freewind τελευταίας γενιάς,τσίμπα το,κάνε τράμπα ότι χρειάζεσαι και κράτα το για ανταλλακτικά..
GodLike
GodLike

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2012
Ηλικία : 35
Τόπος : Αγία Παρασκευή

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

φρεσκαρισμα freewind - Σελίδα 2 Empty Απ: φρεσκαρισμα freewind

Δημοσίευση  dimpapag3 Σαβ Ιαν 11, 2014 8:40 am

Με 300 ευρώ το έφτιαξες αν πάρεις μόνο το Πλαίσιο των όργανα.Τελικά στην μεγάλη σκάλα των φώτων ανάβε. Μόνο ο προτζεκτορ και μικρή ψείρα;;Γιατί σαν να είναι πόλη συγκεντρωμένη η δέσμη του φως και δεν βλέπεις καλά στης άκρες και κοντά στον δρόμο. Λέτε να κάνω να ανάβει και η πάνω λάμπα ?
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης