suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αγορά Freewind

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αγορά Freewind Empty Αγορά Freewind

Δημοσίευση  crisx Τρι Φεβ 25, 2014 2:14 pm

Χαιρετώ την παρέα. Χαίρομαι που σας βρήκα αν και δεν το περίμενα να βρω ελληνικό forum για το freewindaki!
Καλές βόλτες να έχουμε και πάντα όρθιοι.
Είμαι σε αναζήτηση ενός freewind. Το ερώτημα μου είναι ποιο από τα δύο μοντέλα να προτιμήσω. Το μεταγενέστερο με το προβολικό έχει καμιά ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με το παλιότερο μοντέλο; Αξίζει να δώσει κανείς τα παραπάνω χρήματα που ζητάνε στα μεταχειρισμένα για την αγορά του;
Κατά την γνώμη σας τι πρέπει να προσέξω στην αγορά ενός μεταχειρισμένου freewind;

crisx

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Freewind Empty Απ: Αγορά Freewind

Δημοσίευση  Argyris Volos Παρ Φεβ 28, 2014 9:03 pm

Γειά σου crisx. Να δώσω τα φώτα μου όσο μπορώ στο θέμα σου. Κατ' αρχήν εγώ έχω το παλιότερο μοντέλο του '99. Το τελευταίο μοντέλο βγήκε το 2003 αν δεν κάνω λάθος.
Εκτός από το φανάρι που απ' ότι λένε φέγγει καλύτερα, δεν υπάρχει καμιά άλλη διαφορά.
Μια διαφορά σε όλα τα μηχανάκια είναι με την κάρτα καυσαερίων. Πρέπει πλέον κάθε χρόνο να έχουν κάρτα καυσαερίων τα μηχανάκια από το Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο του 1999 και μετά. Τα προηγούμενα μοντέλα δεν βγάζουν κάρτα. Αν δεν σου τη "σπάει" παίρνεις το πιο καινούριο.
Τώρα γενικά για την αγορά μεταχειρισμένου πρώτα απ' όλα θα κοιτάξεις για τυχόν διαρροές λαδιών. Αν το μοτέρ είναι πλυμμένο θα δυσκολευτείς λίγο. Έπειτα να δουλεύουν όλα τα ηλεκτρικά και να έχει σταθερό ρελαντί.
Θα κοιτάξεις την αλυσίδα να είναι ευλύγιστη - λαδωμένη και να μην υπάρχουν κολλημένοι σύνδεσμοι. Τα γρανάζια να μην είναι φαγωμένα και τα τακάκια να έχουν "ψωμί". Τα λάστιχα γράφουν την ημερομηνία παραγωγής. Καλά θα είναι να μην είναι πάνω από 3 χρονών. Επίσης να κοιτάξεις το πέλμα αν είναι πολύ φαγωμένο.
Τα φρένα να πιάνουν και να μην κολλάνε και στο απότομο γκάζι χωρίς ταχύτητα να μην ακούγεται κανένας παράξενος θόρυβος - χτύπος.
Αν όλα αυτά περάσουν με επιτυχία μετά την καβαλάς και θα πρέπει να έχει ευστάθεια. Αν αφήσεις τα χέρια από το τιμόνι στην πορεία θα πρέπει να πηγαίνει ευθεία. Αν ξεφύγει κάπως απότομα αριστερά ή δεξιά πάει να πεί ότι έχει φάει τράκα (απ' ότι ξέρω) ή είναι χαλασμένο το ρουλεμάν στο τιμόνι. Τέλος καλό θα είναι να την δει ένας μάστορας που εμπιστεύεσαι για ρουλεμάν τιμονιού και τροχών και όχι μόνο...
Για τιμή αν είναι απ' όλα εντάξει και δεν χρειαστεί να βάλεις ούτε ένα ευρώ νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 1500-1700 ευρώ. Αν βρεις και φθηνότερα ακόμα καλύτερα. Συνήθως δίνονται βαλίτσα, χούφτες, ζελατίνη κτλ.
Καλές αγορές!!! Very Happy
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Freewind Empty Απ: Αγορά Freewind

Δημοσίευση  crisx Κυρ Μαρ 09, 2014 5:14 am

Αργύρη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με την κάρτα καυσαερίων δεν το είχα υπόψη μου. Από όσο ψάξιμο έκανα όντως εκτός από το φανάρι δεν βρήκα κάποια ουσιώδη διαφορά. Τα πρώτα freewind έχουν θέμα με την φλάτζα στην κυλινδροκεφαλή. Νομίζω ήταν χάρτινη αντί για μεταλλική. Μήπως γνωρίζεις αν στο νεότερο μοντέλο έχει διορθωθεί το θέμα αυτό; Αν αλλάξω την φλάτζα στο παλιό μοντέλο, θα εξακολουθήσω να έχω διαρροές ή όλα καλά;
Τέλος ποια είναι η κατανάλωση του υπερμηχανήματος σε καύσιμο; Ακούω διάφορα νούμερα από πολύ χαμηλά έως αρκετά ψηλά.
Για να είμαι ειλικρινής και για την χρήση που θέλω προσανατολίζομαι σε freewind. Αρκετοί γνωστοί μου όμως μου έχουν φάει τα αυτιά για ΤΑ 650. Ok, δικύλινδρο αλλά πάλι με carb, πιο ψηλή κατανάλωση, πιο βαριά, πιο δύσκολη υποθέτω μέσα στην πόλη. Σε ταξίδι θα είναι πιο άνετη αλλά αξίζει η διαφορά χρημάτων και όλες οι υπόλοιπες παραχωρήσεις; Με το θέμα των κραδασμών σε υψηλές ταχύτητες τι παίζει με το freewind;

crisx

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Freewind Empty Απ: Αγορά Freewind

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Μαρ 09, 2014 5:30 pm

Εγώ για κανά 2 μήνες γλύτωσα την κάρτα καυσαερίων.
Το θέμα με τη φλάτζα απ' ότι ξέρω το βγάζανε νωρίς. Οπότε επειδή είναι δύσκολο να βρεις freewind με κάτω από 40.000 χλμ το πιο πιθανό είναι να έχει αλλαχτεί η φλάτζα. Πάντως δεν είδα καμιά διαρροή στο δικό μου και το πήρα μεταχειρισμένο με 37.500χλμ. Τώρα έχει 52.000 χλμ αν δεν κάνω λάθος. Αν την είχε αλλάξει δεν ξέρω.
Η κατανάλωση στο δικό μου, πάντα στην ίδια διαδρομή 210χλμ πήγαινε-έλα με σταθερή ταχύτητα 120 χ.α.ω. καίει 5.2λίτρα/100χλμ.  με 100 χ.α.ω. καίει 4,8 λίτρα και μέσα στην πόλη με λίγο απότομο γκάζι (είμαι λίγο γκαζάκιας  Rolling Eyes ) καίει περίπου 6-6,5 λίτρα. Με ήρεμη οδήγηση μέσα στην πόλη έχω πλησιάσει και τα 5.5 λίτρα. Τώρα τελευταία έχω κάνει μια ρύθμιση στο καρμπυρατέρ και περιμένω να στρώσει ο καιρός για νέες μετρήσεις.
Τώρα για τα honda έχουν βγει κι αυτά αξιόπιστα. Δεν ξέρω για κατανάλωση ούτε για κραδασμούς. Εγώ από παπί πήγα κατ' ευθείαν στο freewind οπότε δεν καταλαβαίνω και πολλά από κραδασμούς Very Happy .
Όταν λες υψηλές ταχύτητες δεν νομίζω να εννοείς πάνω από 200 !!! Η τελική του είναι 160. Εγώ έχω δει 168 σε κατηφόρα αλλά για δευτερόλεπτα γιατί θα το πάρω στα χέρια το μοτέρ.
Στο ταξίδι αν και η διαδρομή που κάνω είναι περίπου μιάμιση ώρα θα έλεγα ότι είναι το όριο για στάση. Αν είχα παραπάνω διαδρομή να κάνω τότε σίγουρα θα έκανα στάση. Δεν ξέρω πόσο άνετες είναι οι άλλες μηχανές στα ταξίδια, αν είναι θέμα σέλας, θέσης κτλ. Στην πόλη είναι ευέλικτη σαν μεγάλο παπί ! Δεν έχω παράπονο.
Πάντως νομίζω ότι η κατανάλωση θα είναι η ίδια πάνω-κάτω και δεν αξίζει να το ψάχνεις εκεί. Κοίτα την εμφάνιση, τη ροπή, την αξιοπιστία και φυσικά τα ανταλλακτικά αν και υπάρχουν άφθονα απ' ότι ξέρω και για τα 2 μηχανάκια.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης