suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιλογή λάστιχων

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επιλογή λάστιχων Empty Επιλογή λάστιχων

Δημοσίευση  milaz Παρ Μάης 06, 2016 4:10 am

Γεια σας παιδιά.. σύντομα θα αγοράσω ένα freewind του 2000 και θέλω να του βάλω λάστιχα. Είμαι ανάμεσα στις εξής επιλογές: BRIDGESTONE BW501 / BW502, MICHELIN ANAKEE 3, PIRELLI SCORPION TRAIL. Πριν είχα ένα XT 600E και του είχα βάλει τα ANAKEE 3 και πήγαινε πολύ καλά όμως δεν ξέρω αν ταιριάζουν στο freewind. Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ να βοηθήσει γιατί είμαι πολύ καινούργιος ακόμα στις μηχανές.

milaz

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή λάστιχων Empty Απ: Επιλογή λάστιχων

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Μάης 06, 2016 9:47 am

egv me ta conti trail attact  ειμαι ευχαριστημενος....αυτα ειναι ασφαλτινα ομως δεν κανουν για χωμα..
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή λάστιχων Empty Απ: Επιλογή λάστιχων

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Μάης 08, 2016 1:10 pm

Από τη μικρή μου πείρα έχω να πω για τα Dunlop trailmax TR91 (τα οποία δεν κυκλοφορούν πλέον) ότι ήταν πολύ αξιόλογα ελαστικά. Αυτά ήταν πιο πολύ ασφάλτινα παρά για χώμα. Έμπαινα πολύ πλαγιαστός στις στροφές και μερικές φορές πήγαινα γυρεύοντας. Για έναν που πάει άσφαλτο θα τα συνιστούσα. Επειδή όμως δεν βγαίνουν πλέον όπως είπα υπάρχουν τα αντίστοιχα Trailsmart αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει για να πω εντυπώσεις.
Τα λάστιχα που φοράω εδώ και 1 περίπου μήνα είναι τα Dunlop Trailmax K760. Επειδή πηγαίνω και σε χώμα προτίμησα τα λίγο πιο χωμάτινα. Εδώ να πω ότι δεν μπαίνω στις στροφές όσο έμπαινα με τα άλλα γιατί δεν μου δίνουν αίσθηση ασφάλειας. Νομίζω ότι αν τα ζορίσω όπως τα άλλα θα γλιστρήσουν. Όμως στο χώμα είναι πολύ καλύτερα και πιο σταθερά. Να πω επίσης ότι δεν έβαλα δείκτη ταχύτητας H (210 χλμ) που λέει η μαμά Suzuki αλλά με δείκτη ταχύτητας για 190 χλμ. που βγαίνουν και λίγο πιο φθηνά. Δεν ξέρω γιατί η μαμά έχει λάστιχα για 210 χλμ τη στιγμή που με δυσκολία το μηχάνημα πάει πάνω από 160 χλμ.
Τέλος τα Michelin απ' ότι λένε έχουν σταθερή αξία και οι περισσότεροι απ' ότι ξέρω τα προτιμούν.
Μια βασική προϋπόθεση για την τελική επιλογή σου είναι αν τα θες για άσφαλτο ή για χώμα. Αποφάσισε, μελέτησε και πράξε ανάλογα.
Καλές αγορές!
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή λάστιχων Empty Απ: Επιλογή λάστιχων

Δημοσίευση  Argyris Volos Δευ Ιουλ 30, 2018 6:35 pm

Παίδες έφτασε η ώρα για αλλαγή ελαστικών. Τα προηγούμενα τα Dunlop Trailmax K760 δυστυχώς έκαναν όλα τα χιλιόμετρά τους σε άσφαλτο. Αν και χωμάτινα λάστιχα δεν πάτησαν σχεδόν καμία φορά σε χώμα. Αποτέλεσμα το μπροστινό το λάστιχο να είναι σαν να το έβαλα χθες (δεν ξέρω γιατί) και το πίσω έχει γίνει τελείως φαλακρό.
Σε γενικές γραμμές δεν έμεινα ευχαριστημένος από τα λάστιχα ίσως επειδή είναι χωμάτινα κι εγώ τα κυκλοφορούσα σε άσφαλτο. Πολύ επίφοβα μην γλιστρήσουν είτε στα πλαγιάσματα είτε στο φρενάρισμα. Και στην οδήγηση δεν είχα την καλύτερη αίσθηση.
Όταν έχω χρόνο θα γράψω για τα επόμενα που θα είναι Metzeler.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή λάστιχων Empty Απ: Επιλογή λάστιχων

Δημοσίευση  dimpapag3 Παρ Ιαν 21, 2022 7:52 am

Ηρθε η ώρα για μία ακόμη αλλαγή ελαστικων.. Πάμε για Bridgestone....
dimpapag3
dimpapag3

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης