suzuki_freewind bikers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

freewind chat team

+14
turbovolos
chilli7
kostasgatas
spurosk
Angelo.Zerv
stas
karapan
freebill
downlord
trifoky
GodLike
Argyris Volos
johnxf
greg
18 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Φεβ 15, 2015 2:30 pm

Ρε παιδιά έχω τώρα πάνω από μια εβδομάδα που προσπαθώ να βρω χρόνο για να ρυθμίσω τις βαλβίδες.
Ούτε την αλυσίδα δεν γράσσαρα ακόμα και πέρασαν και 250χλμ. (την γρασσάρω κάθε 1000χλμ)
Χρειάζεται να την περιποιηθώ και να την ετοιμάσω για την άνοιξη-καλοκαίρι.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  karapan Κυρ Φεβ 15, 2015 11:12 pm

Argyris Volos έγραψε:Ρε παιδιά έχω τώρα πάνω από μια εβδομάδα που προσπαθώ να βρω χρόνο για να ρυθμίσω τις βαλβίδες.
Ούτε την αλυσίδα δεν γράσσαρα ακόμα και πέρασαν και 250χλμ. (την γρασσάρω κάθε 1000χλμ)
Χρειάζεται να την περιποιηθώ και να την ετοιμάσω για την άνοιξη-καλοκαίρι.
Αυτο με την αλυσιδα το παθαινουμε ολοι νομιζω. Εγω το εχω βαλει υπενθυμηση στο κινητο καθε δεκαπεντε μερες και εχω βρει την υγεια μου
karapan
karapan

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2012
Τόπος : Ιλιον

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Δευ Φεβ 16, 2015 6:17 am

Κάθε 15 μέρες;!!! Εγώ μάλλον μια φορά κάθε 1,5 ή 2 μήνες. Σήμερα τα κατάφερα. Τώρα απ' ότι είδα θέλει και τέντωμα. Μάλλον το Σάββατο θα ασχοληθώ.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Σαβ Απρ 25, 2015 7:19 pm

Μήπως ξέρει κανείς κάτι γι' αυτή;
http://www.ebay.com/itm/371207225871?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Λέω να την αγοράσω.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  kostasgatas Κυρ Απρ 26, 2015 9:39 am

τη συγκεκριμενη πλευστη δισκοπλακα ng την πληρωσα 170 ευρω(αφου στραβωσα την μονοκομματη πλενοντας τη μετα απο χιονια ζεστη για το φοβο του αλατιου) και μου βγηκε ελλατωματικη.το παραδεχτηκαν αμεσως και μου την αντικατεστησαν οποτε πληρωσα μονο το μαστορα δευτερη φορα.μεχρι στιγμης δεν ξερω ποσα χλμ εχουν περασει γιατι δεν κανω και πολλα εχουν πατησει πληρως τα τακακια και φαινεται οτι ειναι ολα ενταξει.

kostasgatas

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Απρ 26, 2015 10:09 am

Ευχαριστώ Κώστα. Απ' ότι βλέπω μάλλον θα την αγοράσω σύντομα μαζί με ένα ζευγάρι τακάκια από το ίδιο μαγαζί
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Τετ Δεκ 30, 2015 8:51 am

Η δισκόπλακα είναι πλέον δική μου μετά από μερικούς μήνες καθυστέρηση.
Τις ερχόμενες μέρες θα την αντικαταστήσω και θα γράψω εντυπώσεις. Τακάκια θα
περάσει ο μάστορας δικά του.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Τετ Φεβ 03, 2016 2:28 pm

Είδατε που έλεγα ότι ίσως αλλάξω μηχανή; Τελικά το 95% είναι ότι δεν θα αλλάξω. Είδα τη Suzuki GSR600 από κοντά και απογοητεύτηκα. Πολύ κοντή ρε παιδιά! Έχει κι ένα τιμονάκι σαν παπί! Δεν την καβάλησα όμως και δεν ξέρω αν αλλάξω γνώμη. Πάντως εκ πρώτης όψεως μάλλον έχω συνηθίσει στα ψηλά και ό,τι μικρότερο μου κακοφαίνεται.
Τώρα προέχει η επισκευή της φλάντζας βολάν και ψιλό-συμμαζεματάκια της Freewind και μετά βλέπουμε.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Τρι Φεβ 23, 2016 11:18 pm

την καλυτερη δουλεια θα κανεις.
που να μπλεκεις τωρα?? στα σιγουρα καλυτερα!!
εχεις και οικογενεια! δεν εισαι για πολλα εξοδα!  Smile Very Happy

αφου για αλλη μηχανη συζηταγαμε το GSXR 600 πως προεκυψε?
 ποιο μοντελο ειδες?
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Κυρ Φεβ 28, 2016 9:30 pm

Την GSR την είδα στο car.gr όταν έψαχνα για άλλη μηχανή. Βασικά κοιτούσα για Versys που μου αρέσει, γιατί έχει περισσότερα άλογα από τη freewind και είναι πιο ψηλό από μια street. Αλλά πήρε το μάτι μου και τη GSR και μου άρεσε το σουλούπι γενικά. Επίσης μου άρεσε που οι εξατμίσεις δεν φαίνονται όπως στα παλιά τα μηχανάκια (ένα μπουρί επάνω από το μασπιέ) αλλά είναι κάτω από τη σέλα διακριτικά. Στη φωτογραφία είναι φανταστική. Στην πραγματικότητα όμως είναι κι αυτή μια street. Μου φάνηκε πολύ άδεια μιας κι έχω συνηθίσει τον ανεμοθώρακα με τα πλαστικά. Βέβαια όλα είναι μια συνήθεια αλλά αυτή ήταν η πρώτη μου εντύπωση. Τώρα όσο πιο πολύ τη βλέπω τόσο πιο πολύ μου αρέσει.
Ενδεικτικά είδα αυτή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7243646/
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Δευ Φεβ 29, 2016 12:29 am

φενεται σε πολυ καλη κατασταση παντως!
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Τρι Μαρ 01, 2016 3:53 pm

Ναι έτσι φαίνεται. Δυστυχώς όμως προς το παρόν θα μείνω μόνο στις φωτογραφίες .

Πω πω! με παίρνει ο ύπνος πάνω στο πληκτρολόγιο!

Καληνύχτα συμφορουμίτες....
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  chilli7 Τρι Απρ 05, 2016 5:51 pm

Καλημέρα σας,

Ονομάζομαι Νίκος και είμαι κάτοικος Αθήνας.

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος cbf250(μοντέλο 2004) εδώ και ενάμιση χρόνο, αλλά παρόλο που δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και είναι κ οικονομικότατο σκέφτομαι να πάω σε κάτι μεγαλύτερο χωρίς να χρειαστεί να δαπανήσω αρκετά λεφτά(πάνω κάτω όσο πουλήσω το δικό μ).Οι επιλογές μου με αυτά τα δεδομένα είναι το kle500 και το freewind όπου το free μου αρέσει περισσότερα εμφανισιακά, αλλά πιστεύω θα με βολέψει και καλύτερα για τις καθημερινές μου αστικές μετακινήσεις και αν χρειαστεί να πάω Λουτράκι το καλοκαίρι θα σταθεί αξιοπρεπέστατα(εδώ στάθηκε το cbf).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει μια τέτοια αλλαγή καθώς αυτά που ζητάω καθημερινά μου τα προσφέρει και το χόντα..Το free μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά από το δικό μου, θα είναι πιο παιχνιδιάρικο και πιστεύω θα μπορώ να βάλω αρκετά πιο εύκολα δεύτερο άτομο.

Να ενημερώσω ότι με τον νέο νόμο τελικά δεν μπορώ να μετατρέψω το δίπλωμα μου σε απεριόριστο, αλλά σε Α2 που είναι μέχρι 47 άλογα, όποτε για να σας προλάβω μην μου αναφέρετε για τρανσαλπ κλπ επειδή θα πρέπει να δώσω λεφτά και για το δίπλωμα και οι καιροί είναι δύσκολοι όπως καταλαβαίνετε.Razz


Τελικά τι λέτε?Αξίζει εν έτη του 2016 να πάρω κάτι ακόμη πιο παλιό από το δικό μου?γενικά αξίζει να προχωρήσω σε μια τέτοια κίνηση ή να παραμείνω με το cbf?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

chilli7

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Τρι Απρ 05, 2016 11:53 pm

chilli7 έγραψε:Καλημέρα σας,

Ονομάζομαι Νίκος και είμαι κάτοικος Αθήνας.

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος cbf250(μοντέλο 2004) εδώ και ενάμιση χρόνο, αλλά παρόλο που δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και είναι κ οικονομικότατο σκέφτομαι να πάω σε κάτι μεγαλύτερο χωρίς να χρειαστεί να δαπανήσω αρκετά λεφτά(πάνω κάτω όσο πουλήσω το δικό μ).Οι επιλογές μου με αυτά τα δεδομένα είναι το kle500 και το freewind όπου το free μου αρέσει περισσότερα εμφανισιακά, αλλά πιστεύω θα με βολέψει και καλύτερα για τις καθημερινές μου αστικές μετακινήσεις και αν χρειαστεί να πάω Λουτράκι το καλοκαίρι θα σταθεί αξιοπρεπέστατα(εδώ στάθηκε το cbf).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει μια τέτοια αλλαγή καθώς αυτά που ζητάω καθημερινά μου τα προσφέρει και το χόντα..Το free μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά από το δικό μου, θα είναι πιο παιχνιδιάρικο και πιστεύω θα μπορώ να βάλω αρκετά πιο εύκολα δεύτερο άτομο.

Να ενημερώσω ότι με τον νέο νόμο τελικά δεν μπορώ να μετατρέψω το δίπλωμα μου σε απεριόριστο, αλλά σε Α2 που είναι μέχρι 47 άλογα, όποτε για να σας προλάβω μην μου αναφέρετε για τρανσαλπ κλπ επειδή θα πρέπει να δώσω λεφτά και για το δίπλωμα και οι καιροί είναι δύσκολοι όπως καταλαβαίνετε.Razz


Τελικά τι λέτε?Αξίζει εν έτη του 2016 να πάρω κάτι ακόμη πιο παλιό από το δικό μου?γενικά αξίζει να προχωρήσω σε μια τέτοια κίνηση ή να παραμείνω με το cbf?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
καλως ηρθες Νικο στην παρεα μας cheers

σε επιασε το καλοκαιρακι και θες αλλη μηχανουλα και ωραιες βολτες ε? Smile Very Happy οπως λεει και ο συνφορουμιτης Αργυρης "αν σου μπει κατι στο μυαλο αντε βγαλτο" Very Happy Very Happy

για την ερωτηση σου τωρα..
οπως εχω πει και σε αλλα ποστ το freewind ειναι ενα αξιοπρεπεστατο και τιμιο μηχανακι που με την στοιχειωδη συντηρηση δεν βγαζει βλαβες.
πιστευω θα το ευχαριστηθεις πιο πολυ απο το cbf γιατι και πιο πολυ γκαζι θα εχεις και σε χωματοδρομο θα πας ανετα και κανεις και το ταξιδακι σου. στην κινηση ειναι πολυ ευκινητο γιατι κοβει πολυ το τιμονι του και μπορεις να χωνεσαι παντου.
απο καταναλωση ειναι πολυ οικονομικο.

γενικοτερα σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη, τα λεφτα ειναι λιγα και το freewind πολυ καλο, απλα πρεπει να κανεις καλη επιλογη αν και δεν θα δυσκολευτεις γιατι κυκλοφορουν πολλα μεταχειρισμενα και οσοι τα εχουν τα προσεχουν και δεν ειναι καγκουρες να τα σκιζουν γενικοτερα

το μειον στην ανταλαγη που θες να κανεις ειναι οτι μετα απο μερικα χρονια που θα εχει παλιωσει και αλλο το freewind δεν θα μπορεις να το πουλησεις ευκολα (αν το θελησεις), επισης μερικα ανταλακτικα ειναι πανακριβα.
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  chilli7 Τετ Απρ 06, 2016 12:53 pm

Καλώς σας βρήκα παιδιά,

Greg σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Για να πω την αλήθεια με έχει πιάσει από νωρίτερα να αλλάξω μηχανή και όχι τώρα που καλοκαίριασεRazz

Από το cbf όπως ανέφερα δεν έχω κανένα παράπονο, είναι ιδανικό για άπειρο οδηγό αλλά πλέον θέλω κάτι μεγαλύτερο.
Πραγματικά μακάρι να είχα την άνεση να έπαιρνα ένα μεγάλο για ταξίδια και να κράταγα το χοντα για μέσα στη πόλη,αλλά επειδή δεν υπάρχει πάμε με ένα να τα κάνουμε όλα αξιοπρεπέστατα και με στυλ(μιας και μου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά το free).Βέβαια αν με έπαιρνε για λίγο παραπάνω budget θα έπαιρνα με κλειστά μάτια το cbf500(το παλιό εννοώ).

Σήμερα μίλησα με έναν ο οποίος μένει πολύ κοντά σε μένα(γείτονες είμαστε ουσιαστικά) και αύριο θα συναντηθούμε αρχικά για να ανέβω πάνω και να δω πως θα μου κάθεται σαν θέση οδήγησης και στη συνέχεια να το οδηγήσω.Συμφωνήσαμε ότι αν μου κάνει κάτι το οποίο είμαι 99.9% σίγουρος, θα κανονίσουμε μια μέρα να το δει ο μηχανικός μου και αν δώσει το τελικό οκ θα γίνει η αγορά.Να επισημάνω ότι έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου, επειδή πραγματικά είναι τσακάλι και πολύ καλός στις τιμές του(μου έχει πει από μόνος του αν θέλω να μου δείξει να αλλάζω εγώ τα λάδια,φίλτρα κλπ για να μην δίνω τσάμπα λεφτά αλλά αρνήθηκα καθώς δεν πιάνει το χέρι μου αλλά και επειδή δεν έχω κανένα παράπονο από τον ίδιο.

Επίσης να σας πω ότι και εγώ είμαι ήρεμος σχετικά οδηγός και δεν είμαι κάγκουρας όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, οπότε πιστεύω μου ταιριάζει το συγκεκριμένο...

Το συγκεκριμένο freewind στο οποίο αναφέρθηκα είναι ένα λευκό στην Αθήνα(Αγία Παρασκευή) με 1600 συζητήσιμη(ελπίζω να είναι σχετικά πολύ η συζητήσιμηRazz).Επειδή είμαι νέο μέλος δεν μου επιτρέπουν να αναρτήσω link για μια εβδομάδα, για αυτό και δεν το έκανα.Αν είναι εύκολο μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο car.gr με τα συγκεκριμένα στοιχεία για να μου πείτε μια πρώτη γνώμη?

chilli7

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Τετ Απρ 06, 2016 3:32 pm

Γειά σου Νίκο,
καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Να πω κι εγώ την άποψή μου σχετικά με την αλλαγή που θέλεις να κάνεις.
Νομίζω ότι η freewind είναι 48 άλογα. Αν είναι 47 άλογα τότε δεν θα έχεις θέμα με το δίπλωμα οπότε πάμε παρακάτω.
Κάποια στιγμή για κάποιο μυστήριο λόγο βαριόμαστε αυτό που έχουμε (μηχανή, αυτοκίνητο, ποδήλατο, τηλεόραση, κτλ) και θέλουμε να το αλλάξουμε. Κακώς θα έλεγα αλλά προχωράμε. Είσαι σε μια φάση που θέλεις να αλλάξεις αυτό που έχεις ίσως χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο. Τέλος πάντων όλοι το έχουμε περάσει αυτό.
Το υπερμηχάνημα (freewind) είναι μια καλή αγορά κι ας είναι λίγο παλιό. Το θέμα είναι πως το έχει συντηρήσει ο προηγούμενος και αν έχει κάποια προβλήματα που δεν θα σου τα πει αλλά θα τα αντιμετωπίσεις στην πορεία.
Η αγορά μεταχειρισμένου είναι πάντα ρίσκο όσο καινούριο κι αν είναι αλλά αφού θα το δει ο μάστορας που έχεις τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις κάτι καλό.
Είδα τη μηχανή στο car.gr και έχω να πω τα εξής πάντα με βάση τα δικά μου γούστα.
Με την πρώτη ματιά βλέπουμε την έλλειψη αυτοκόλλητων πράγμα που σημαίνει ότι έχει βαφτεί για κάποιο λόγο. Εμένα θα με πείραζε να μην έχει αυτοκόλλητα και μάλιστα τα γνήσια.
Δεύτερον δεν έχει χούφτες στο τιμόνι αλλά ούτε και βαλίτσα. Εγώ θα ήθελα να συμπεριλαμβάνονται σ' αυτή την τιμή.
Έχει όμως ψηλή ζελατίνα πράγμα που είναι χρήσιμο.
Επίσης η μπροστινή δισκόπλακα έχει αλλαχτεί και μάλιστα με απλή και όχι με πλευστή που είναι η μανίσια. Το μειονέκτημα την απλής είναι ότι αν είναι ζεστή λόγω π.χ. φρεναρισμάτων και πέσει πάνω της νερό (από λακούβα ή από πλύσιμο) θα στραβώσει. Σπάνιο μεν αλλά έχει γίνει.
Το άλλο είναι ότι οι μπροστινές δισκόπλακες μπορούν να βγάλουν και παραπάνω χιλιόμετρα και δεν υπήρχε ανάγκη αλλαγής. Υπάρχει μια περίπτωση τα χιλιόμετρα στο κοντέρ να είναι πειραγμένα. Μπορεί όμως ο ιδιοκτήτης να είναι τυπικός και να την άλλαξε επειδή φαγώθηκε όσο λέει ο κατασκευαστής. Δεν ξέρω.
Ένα άλλο είναι ότι δεν έχει φωτογραφίες και από την άλλη πλευρά και πιο κοντινές να δούμε την αλυσίδα, το πίσω γρανάζι, τα λάστιχα ή ότι άλλο. Αλλά αυτά θα τα δει και ο μάστορας πιστεύω.

Και το τελικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι στα ίδια χρήματα μπορείς να βρεις μια με περισσότερα αξεσουάρ. Ελπίζω να μη σε κούρασα.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Τετ Απρ 06, 2016 3:53 pm

Παίδες εγώ αύριο αλλάζω λάστιχα, δισκόπλακα μπροστινή και τακάκια μπρος - πίσω. Όλα μαζί γύρω στα 250ευρώ.
Λάστιχα Dunlop trailmax k760 αν δεν κάνω λάθος, 190ευρώ το ζευγάρι με τα περαστικά. Περαστικά μου!!! Very Happy
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  chilli7 Τετ Απρ 06, 2016 4:35 pm

Αργύρη καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Αυτά που λες τα έχω παρατηρήσει και εγώ και αν με καλύψει η μηχανή γενικότερα,για αυτό το λόγο ανέφερα πως η συζητήσιμη τιμή που αναφέρει θα είναι αρκετά συζητήσιμη στη προκειμένη περίπτωση.Απλά με βολεύει που είμαστε και δίπλα και θα μπορέσω να αποκτήσω μια άποψη για το πόσο κουμπώνω στη FREEWIND.Από εκεί και πέρα σίγουρα θα ψαχτώ περισσότερο και θα προσθέσω και άλλες επιλογές.Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα του διπλώματος η συγκεκριμένη με καλύπτει,βέβαια αν φτάσω στο σημείο αγοράς θα το ψάξω ακόμη περισσότερο.Έχει αναφερθεί πως επειδή είναι 34.6kW και 162 κιλά καλύπτεται(κάτι πράξεις κάνουν δεν ξέρω ακριβώς).

chilli7

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Τετ Απρ 06, 2016 10:54 pm

προσεγμενη φενεται αλλα πρεπει να προσεξεις αυτα που ειπε κι ο Αργυρης. επισης εχει αλλαγμενο τιμονι και αντιβαρα. τωρα αυτα (+το βάψιμο) τα αλλαξε ο προηγουμενος επειδη ηθελε να προσεχει τη μηχανη του η επειδη εχει φαει κανενα γερο πεσιμο.
κοιταξε αν μπορεις να δεις αν εχει εμφανη σημαδια απο πεσιμο και συρσιμο. Ο μηχανικος αν ειναι τσακαλι και εμπιστος θα καταλαβει καλυτερα.
το θεμα ειναι να ακουγεται καλα ο κινητηρας και να μην εχει διαροες απο πουθενα
ριξε και μια ματια σε αλυσιδα γραναζια και λαστιχα γιατι αυτα αν θελουν αλλαγη ειναι 400 ευρω με το καλημερα Shocked.

επισης ειναι απο τα πρωτα μοντελα 97, 98, 99.
μετα βγηκε μεχρι το 2003 μια σχετικα πιο μοντερνα εκδοση με διαφορετικα χρωματα, διαφορετικα αυτοκολλητα και σχημα φαναριου. το σημαντικο ομως ειναι να ειναι προσεγμενη και συντηρημενη σωστα η μηχανη, εγω του 97 μοντελο ειχα και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα απλα στη μεταπωληση αλλο να λεει 97 κι αλλο 2003 η αδεια. εγω δυσκολευτηκα να την πουλησω και την εδωσα 900 ευρω στο τελος... Crying or Very sad (ηθελε γραναζια και λαστιχα ομως)

ρωτα αν εχει και βαλιτσα γιατι ειναι πααραα πολυ χρησιμη.

γενικα αν ψαχτεις και δεν βιαστεις υπαρχουν πολλες ευκαιριες στο car.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την greg στις Τετ Απρ 06, 2016 11:25 pm, 2 φορές συνολικά
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Τετ Απρ 06, 2016 11:13 pm

Argyris Volos έγραψε:Παίδες εγώ αύριο αλλάζω λάστιχα, δισκόπλακα μπροστινή και τακάκια μπρος - πίσω. Όλα μαζί γύρω στα 250ευρώ.
Λάστιχα Dunlop trailmax k760 αν δεν κάνω λάθος, 190ευρώ το ζευγάρι με τα περαστικά. Περαστικά μου!!! Very Happy

καλα ειναι 190 ευρω με τα περαστικα!

ετοιμαζεσαι και εσυ για βολτες?
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Πεμ Απρ 07, 2016 4:05 am

Ναι, ναι. Τώρα τη Μεγάλη εβδομάδα που μας έρχεται θα έχω ρεπό και άδεια οπότε όλο και κάπου θα πάω.
Υπάρχουν πολλές διαδρομές εδώ στο Πήλιο που συνδυάζουν άσφαλτο και χώμα. Εγώ έχω μια συγκεκριμένη διαδρομή και θα διανυκτερεύσω και κάπου οπότε αν είναι και ο καιρός καλός θα τα περάσω καλά.
Η μηχανή μου είναι σχεδόν έτοιμη για βόλτες  Wink
Η επόμενη δουλειά είναι βελτίωση της σέλας και βάψιμο τα πλαϊνά στο ντεπόζιτο γιατί ειδικά η μια πλευρά έχει ξεθωριάσει λίγο από τον ήλιο.
90 ευρώ για βάψιμο τα πλαϊνά.
100 ευρώ για βελτίωση της σέλας.
Αφού δεν έχω σκοπό να την αλλάξω, τουλάχιστον θα την περιποιηθώ όσο μπορώ.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  greg Πεμ Απρ 07, 2016 7:56 am

αν πιανουν λιγο τα χερια σου και εχεις ελευθερο χρονο το βαψιμο μπορεις να το κανεις μονος σου.
τα πλαστικα βγαινουν πανευκολα και με λιγη βοηθεια απο τα φορουμ και απο το youtube θα τα καταφερεις πιστευω, και αντι για 90 θα χαλασεις 20€

τη σελα που θα την φτιαξεις? υπαρχουν μαστορες στην αθηνα που κανουν ανακατασκευη στη σελα αναλογα με το βαρος και το σωματοτυπο σου και την φτιαχνουν πολυ ανετη.
greg
greg
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 181
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : athens

https://freewind-bikers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Σαβ Απρ 09, 2016 2:42 pm

Για το βάψιμο το φοβάμαι μόνος μου μιας και το αρχικό χρώμα είναι σε 2 στρώσεις. Η μια στρώση ασημί πέρλα και η από πάνω μπορντώ. Γι' αυτό και το μπορντώ γυαλίζει σαν να έχει στρασάκια μέσα. Έτσι μου είπε ο βαφέας τουλάχιστον.
Για τη σέλα δεν έχω κάποιον μάστορα εδώ στο Βόλο. Ότι βρω μέσω ίντερνετ. Μόνο με έναν από Θεσσαλονίκη είχα μιλήσει πέρσι και μου είπε να του τη στείλω και θα τη φτιάξει με 100 ευρώ.
Για Αθήνα δεν έχω ψάξει ακόμα αλλά όταν θα βρω χρόνο θα το κοιτάξω.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  kostasgatas Κυρ Απρ 10, 2016 9:14 am

για σελα εχω να προτεινω εναν
ΣΕΛΕΣ ΜΟΤΟ - JIMMYS MOTODERMA


Στρ. Μακρυγιάννη 18



21 0490 4473 στα συνορα νικαιας ρεντη.ειχα φτιαξει τη σελα του freewind με 40 ευρω το 2010 οταν πηρα τη μηχανη κι ακομα ειναι αψογη και πριν 1,5 χρονο περιπου εφτιαξα τη σελα σ ενα κροσακι gilera  50αρι του γιου μου νομιζω 40 παλι ισως και λιγοτερο δεν θυμαμαι γιατι ειχε  παει ο μικρος που επισης ειναι μια χαρα και καλη δουλεια σε τριχρωμια που ειχε η δικια του(και η δικια μου διχρωμη ειναι με σιλικονη στις ραφες που δεν βαζει νερα κι ας την εχω εξω)




ι

kostasgatas

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

freewind chat team - Σελίδα 6 Empty Απ: freewind chat team

Δημοσίευση  Argyris Volos Δευ Απρ 11, 2016 12:55 pm

Ευχαριστώ Κώστα. Θα τον έχω υπ' όψιν μου.
Argyris Volos
Argyris Volos

Αριθμός μηνυμάτων : 245
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2011
Ηλικία : 48
Τόπος : Βόλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης